Както всяка година през септември ЕС призовава градовете в общността да отделят една седмица за размисъл по въпросите на градската мобилност и най-вече да експериментират варианти за временно неизползване или ограничаване на автомобилите. Т.г. към 2000 европейски града се включиха в Европейската седмица на мобилността, която преминава под наслов „Нашите улици, нашият избор”. Призив да се насърчат гражданите да си „възвърнат” градските пространства и да създадат града, в който искат да живеят. „Твърде дълго личните автомобили определяха начина, по който се планираха градовете. Днес обаче всяка година нашите икономики губят 100 млрд. евро заради задръствания, да не говорим за последиците за времето и здравето на хората”, заяви при откриването на Седмицата зам.-председателят на Европейската комисия Сийм Калас, отговарящ за транспорта. А неговият колега с ресор околна среда Янез Поточник добави, че „когато става въпрос за лична мобилност, наистина имаме избор, а добрият избор оказва осезаемо въздействие върху нашето здраве и качество на живот. Така че нека изберем по-чист въздух и градски пространства, които са изградени за хора. Градовете са за гражданите, не за автомобилите.”
София е един от полисите, които със сигурност имат нужда да се освободят от част от автомобилите си, доколкото е столицата с най-замърсен въздух в ЕС. От няколко години, на най-жив интерес през Седмицата на мобилността се радват събитията, свързани с глобалната инициатива PARK(ing) Day – превръщането за един ден на паркингите в озеленени зони или места за градски забавления. Може би защото обществените паркинги в столицата се броят на пръсти и автомобилите са превзели голяма част от тротоарите или пътните платна до тях. В последния работен ден от седмицата, 19 септември, на 28 места в София зоните за паркиране смениха предназначението си. Огромен роял ронеше приятни звуци на паркинга пред СГХГ. На друго място в центъра, на ул. „Славянска“, бе импровизирана малка градинка с цветя, билки, камъни и вода, посветена на големият български духовен учител Петър Дънов. Бяха показани и 5 комплекса негови упражнения за духа и тялото. Недалеч от там пък столичани можаха да се включат в колективно правене на лютеница, любимо есенно занимание на нашите баби. То бе посветено на 40-годишнината от изобретяването от българин на чушкопека, съоръжение за бързо печене на този зеленчук.
Близо 300 000 българи от страната и чужбина са участвали във втория Ден на четенето, който се състоя на 15 ноември, предаде БТА, позовавайки се на инициаторите. Празникът е бил отбелязан в 1078 училища, 238 библиотеки и читалища, 438 детски..
"Сила за новото поколение" е нова кампания срещу тормоза и насилието в училище, която ще преодолява агресията със силата на положителните послания. Тя е насочена не само към учениците, но и към родители, учители, институции, медии, които да..
В 0,50 ч. след полунощ Турция възстанови обработката на тежкотоварни автомобили през ГКПП „Капитан Андреево“, съобщи БТА, като цитира Агенция „Митници“. Преминаването беше нарушено заради въвеждането на Фаза 5 на европейската система за транзит..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..