Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преводът – езикът на Европа

БНР Новини
Снимка: архив

По инициатива на Представителството на ЕК в България и Българската асоциация на професионалните преводачески агенции (БАППА) в парка „Заимов“ в София ще бъдат отбелязани тържествено два важни и тясно свързани празника: Европейският ден на езиците – 26 септември и Международният ден на преводача – 30 септември. Днес в Eвропа се говори на над 200 езика, от тях 24 са официални в ЕС. Както казва шеговито Умберто Еко: „Преводът е езикът на Европа”.

Преводът е мостът между народите и културите, през който преводачът ни превежда в общия европейски и световен дом. Той е начин да се съхраним, да покажем и да обогатим духовно националната си идентичност, казва в интервю за Радио България Цецка Радева от УС на БАППА, член на Борда на Европейското сдружение на преводачите и основател на преводаческа агенция. По повод професионалния си празник Асоциацията организира дискусия на тема „Да бъдеш преводач – възможности и предизвикателства“:

„За нас – хората в тази професия, езикът е не само средство за работа, той е нещо свято. Нещо, което уважаваме и ценим. А преводачите, с които работим, са най-ценния ни ресурс. Професията „преводач” се разви много в годините. Тя става все по-технологична, възможностите са все повече. В обединена Европа многоезичието е факт и никой не може да се разбере с другия човек, ако не говори неговия език. Ще си позволя да цитирам Вили Бранд (1913-1992) – канцлер на ФРГ (1968-1974) и носител на Нобеловата награда за мир през 1971 г. Той казваше: „Ако купувам аз от теб, ти трябва да говориш на моя език. Но ако аз ти продавам – аз съм длъжен да говоря на твоя език.”

Какво трябва да може преводачът, за да отговаря на изискванията на съвременния свят?

„Освен безспорното владеене на родния си език – първото и най-важно условие, – той трябва да има много добри познания по чуждия език – категорична е Цецка Радева. – Но също да има и необходимата култура за езика, на който превежда. Да познава особеностите на нацията, която ще представя чрез своите преводи. Да притежава терминологичния опит, да може да предаде не само думичките, но и смисъла на това, което езикът носи в себе си като богатство.”

Преводачи на колко езици има в България?

„Българската асоциация на професионалните преводачески агенции заедно със СУ „Св. Климент Охридски” направихме съвместно проучване наскоро за пазара на превода в България. Освен преводаческите агенции, които към момента са над 1000, имаме и много преводачи, работещи на свободна практика. Практически на нашия пазар са представени почти всички европейски и световни езици. Но търсенето за превод е основно от и на европейските езици. То е свързано с присъединяването ни към ЕС, с факта, че България вече е член на ЕС. От там и с превод на законодателството и множество административни актове на ЕС. Те се превеждат непрестанно. Не искам да оставям художествената литература, която предава културата и богатството на един народ, обаче на заден план. Преводачите са именно тези, които поставят моста между едната и другата култура.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Найден Тодоров

Няма административен капацитет в Национален фонд "Култура"

В отговор на депутатски питания служебният министър на културата маестро Найден Тодоров заяви, че щатната бройка в Националния фонд култура е 11 човека. Те трябва да разпределят милиони евро за културата по Плана за възстановяване и устойчивост. Според..

публикувано на 10.07.24 в 12:25

Отдаваме почит на патриарха на българската литература Иван Вазов

Националният литературен музей отбелязва 174 години от рождението на Иван Вазов. Честването преминава и под знака на кръглата годишнина от първото самостоятелно българско издание на романа "Под игото“, публикуван през 1894 г. от издателство "Т. Ф...

публикувано на 09.07.24 в 09:15

"Земята на розите" – филм за надеждата, че можем да сме по-добри и приемащи хората с увреждания

Данни от преброяването на населението у нас, проведено през 2021 година, сочат, че в страната живеят 654 547 лица, които имат призната трайно намалена работоспособност или степен на увреждане. От тях 22 248 са деца, а 632 299 са лицата на възраст 16 и..

публикувано на 09.07.24 в 07:05