Освен проливните дъждове, и лоши новини се изсипаха през последните дни върху плещите на средностатистическия българин. Мрачни са прогнозите за неговото ежедневие през следващите месеци и той се готви за пореден път да затяга коланите.
Както вече изтече информация в някои вестници, броени дни преди предсрочните парламентарни избори служебното правителство на Близнашки е подготвило актуализация в негативна посока на Бюджет 2014. Фактът, че се занимава и с този въпрос, означава, че кабинетът е „надушил” мрачни резултати в развитието на българската икономика и трябва да се застане веднага на амбразурата, а не да се чака редовното правителство след изборите. Според публикации, в актуализацията е заложен дефицит от 4.5 на сто вместо досега планираните 1.8 процента. Специалисти изчисляват, че при това положение през последните месеци на годината държавата няма да може да разполага с около 3.5 милиарда лева. От друга страна Брюксел ще размаха пръст, че България не спазва критериите от Маастрихт за не повече от 3 процента дефицит.
На този фон е меко казано странно поведението на служебното правителство, което продължава щедро да раздава пари, сякаш страната просперира или както казва българинът е „цъфнала и вързала”. Последното раздаване е за общо над 100 милиона лева като извънредни субсидии за някои министерства. Ако добавим и авансовото разплащане на забавени европроекти, както и допълнителните почти един милион лева за харчове на президентството, за краткото си съществуване правителството на Близнашки е раздало над 850 милиона лева.
Друг щрих в кризата е предстоящото увеличение на цената на тока за крайните потребители с около 10 на сто. Шефът на ДКВР, Светла Тодорова, се изпусна и каза, че това увеличение е санитарен минимум. Много вероятно е след Нова година да последват допълнителни скокове в цената на тока. А и първолаците знаят, че всяко увеличение на цената на която и да е енергия, води до покачване на цените на всичко останало, включително и на хляба.
Като капак надвисна и опасността от газова криза в България. Страната разчита почти единствено на руския газ, който минава през Украйна. Ако Москва спре кранчето при изостряне на отношенията с Киев, София може да разчита на невзрачни запаси за около месец и на внос от Гърция, но на доста по-високи цени.
Редица страни-членки на ЕС тихомълком де факто отдавна излязоха от световната финансова и икономическа криза започнала преди няколко години. България не е сред тях. За нея стана ясно, че няма излизане от кризата. А затягането на коланите постепенно се превръща в постоянна величина в ежедневието на българина.
В "България днес" на 9 януари ви предлагаме да чуете интервюто, което Симеон Сакскобургготски даде специално за БНР. Бившият премиер и монарх на България, който обикновено се..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
Българският език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно в нашите висши училища. За това се договориха образователните министри на двете страни проф...
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..