Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биткойните печелят привърженици и в България

Снимка: архив

Още не е много ясно дали виртуалната валута биткойн е истинска валута, способна да замести държавните пари, още се водят спорове за нейното бъдеще, още са силни подозренията, че става дума за поредния балон като е-икономиката от преди няколко години например. Предпазливостта на властите по отношение на това ново разплащателно средство е напълно оправдана, тъй като то не се подчинява на досега известните и прилагани мерки за регулация и контрол, не е подвластно и на законите на валутните пазари. Всичко това не пречи биткойните да печелят популярност и все по-често да откриваме в световната виртуална мрежа нови възможности за тяхното използване. Защото всъщност това са само един вид електронни пари и те нямат книжен или пластмасов еквивалент, с който да плащаме в реални търговски сделки и обекти.

България не остана встрани от тази модерна съвременна тенденция. В началото на лятото даже беше създадена Българска биткойн асоциация /ББА/, в която членуват както физически лица, така и немалко фирми. Тя има за цел да популяризира, легализира и стимулира разпространението на това ново средство за плащане. Сред основателите е Павел Чорбаджийски, който е пожизнен член и на Bitcoin Foundation и се занимава активно с виртуалната валута от 2011 г. насам. Според него, ББА ще обединява привържениците на виртуалната валута и ще помогне на държавата при приемането и интерпретирането на Bitcoin в законодателството. Асоциацията ще защитава и правата на потребителите на Bitcoin и останалите криптовалути.

Биткойни обаче трудно се намират, не можете да отидете в банката или в обменното бюро и да поискате да си купите дигитални пари. Все още това остава за повечето хора истински технологичен подвиг и изисква немалко познания и умения в боравенето със софтуер и висококачествен хардуер. Феновете и инвеститорите в цифровата валута в България обаче намериха решение и на този проблем, инсталирайки и пускайки в действие първия битомат в София. От него като от банкомат могат да се купуват биткойни. За един месец работа устройството е продало виртуални пари на стойност над 5 500 евро.

Дори и да стават все по-лесно достъпни, биткойните продължават да са с ограничено поле на приложение. Доста държави по света, а и най-големите интернет магазини, все още изпитват противоречиви чувства към интернет парите и не проявяват голяма склонност да работят с тях. Тази предпазливост и този консерватизъм се наблюдават и в България, където търговците, които работят с биткойни, остават все още малобройни. Важното обаче е, че вече има такива – например ресторанти, магазини за електроуреди, хотели, общо около 50 търговци засега. По принцип консервативното министерство на финансите дори прецени за нужно да предупреди официално и специално данъкоплатците, че дължат данъци и за доходи, реализирани от търговия с биткойни.

България е малка страна, а биткойните са световна валута. Съдбата й в страната ще зависи следователно от големите пазари и инвеститори, за които изглежда пет години съществуване на биткойните не са достатъчно силен аргумент все още да вложат в тях своето доверие и да дадат тласък за тяхното развитие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 24 януари 2025 г.

С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..

публикувано на 24.01.25 в 19:00

В края на седмицата температурите ще са пролетни

В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15