Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черна серия от инциденти тревожи българското общество

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Ден след вчерашния национален траур заради трагичния инцидент във фабрика за боеприпаси в село Горни Лом, Северозападна България, при който загинаха 15 работници, обществото в страната си задава тревожни въпроси. Повод за такива то има често, но все не намира отговор. Взривът бе най-малко шести подобен от 2008 г. насам. През юли и август на 2008-а имаше два във военни складове, един в Челопечене край София и друг в Казанлък, за щастие без жертви, по чудо, но с големи материални щети.

През юни 2012 г. в частен склад за съхранение на боеприпаси в Южна България, до пътен възел „Петолъчката”, при взривове и последвал пожар загинаха трима и десетки бяха ранени. Отново в Казанлък, във военен завод „Арсенал”, взривове разтърсиха града през септември 2012 г., за късмет без пострадали. Пак в завод на „Арсенал”, но край Мъглиж, взрив уби един работник. Само преди месец, в Костенец, Софийска област, в завод на „ТЕРЕМ” серия от взривове рани десет души – пет мъже и пет жени. Черната поредица подсказва, че България има някакъв системен проблем. Хронични взривовете във военни заводи и складове с десетилетни традиции подсказват, че има неспазване на технологични изисквания и занижен контрол в дейности с висока степен на опасност. За взрива в Челопечене за такива недостатъци бяха обвинени трима генерали, но шест години след инцидента. Сега, в село Горни Лом, се оказа, че е обезвреждала опасни взривни вещества частна фирма, на която МВР е отнемало лиценза два пъти – през 2007 и 2010 г. След обжалване в съда той обаче е бил възстановен.

Черната поредица актуализира и въпроса, поставян не веднъж, не е ли целесъобразно да се прекрати достъпа на частни фирми до опасни дейности, свързани с взривни вещества и те да бъдат възлагани само на поделения и специализирани структури на Министерство на отбраната, защото извън които изглежда няма достатъчно експертиза, опит и дисциплина. Такъв проект вече бе внасян в 41-то Народно събрание, но той бе отхвърлен. Обществото има право да се пита за подобни неща, защото при последната трагедия в Горни Лом взривът е можел да покоси не само 15 живота, но и да отнесе цяло едно съседно село.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Работната седмица завършва с облаци и топло време, на места слабо ще превали

В петък сутринта в низините и котловините ще има мъгла. От запад облачността ще започне да се увеличава. Минималните температури ще са между минус 2 и 3°, в София ще е около минус 1°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността,..

публикувано на 23.01.25 в 18:35

Пленените български моряци са на родна земя

Капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов се завърнаха в България след 430 дни в плен на йеменските хути . Плавателният съд Galaxy Leader с двамата българи на борда беше отвлечен в Червено море на 19 ноември 2023 г, малко..

публикувано на 23.01.25 в 17:00

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 35

В брой 36 на предаването слушайте:  Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..

публикувано на 23.01.25 в 12:00