Още една класация постави България на последното място в Европейския съюз по доходи. Българите получават не само най-ниските заплати в Европа, но и са с най-ниската производителност на труда. Около 30 на сто от работещите живеят под прага на бедността. Това показва проучване на фондацията на ЕС, която изследва качеството на живот.
В България средното годишно възнаграждение на работещите е около 6200 евро, което ни нарежда на последното място в общността. Сумата включва заплатата на работника и социалните вноски от страна на работодателя. Всяко четвърто домакинство у нас живее с под 60 процента от средния доход в страната. В ЕС това важи за всяко шесто домакинство.
Пред България по средни годишни доходи са Румъния, Латвия, Литва и Полша. В тях средното годишно възнаграждение е под 10 000 евро. На другия полюс в класацията са Норвегия, Люксембург, Белгия и Дания – там средната заплата на година е около 60 000 евро, или над девет пъти повече от това, което получават българите.
България е на последно място и по производителност на труда. За 2012 г. всеки работник е изработил средно по около 12 000 евро от брутния вътрешен продукт, а в Норвегия, където производителността на труда е най-голяма, се падат по 145 000 евро на работещ. В Люксембург сумата е 117 000 евро. Според последните официални данни производителността на труда се покачва с 1.7 на сто на годишна база. Всеки работещ у нас създава средно по 6.7 евро на час. Ако данните обаче се съпоставят с края на 2013 г., то се отчита намаление. В края на четвъртото тримесечие на миналата година всеки зает е създавал средно по 8 евро от брутния вътрешен продукт за един час работа, разходите за който са се увеличили във всички страни-членки в последните шест години. Средният ръст е с 2.4 процента годишно. У нас тези разходи са се увеличавали с около пет на сто на година. В Румъния е регистрирано най-значителното увеличение от 16.5 процента. Най-ниският ръст е в Германия – с 0.7 на сто.
На фона на тази нерадостна картина може все пак да се каже, че и равнището на цените и издръжката на живота в България са доста под средните нива в Европа. Някои експерти посочват, че стоките и услугите в страната са средно с около 60-70 процента по-евтини, отколкото в другите развити страни в Евросъюза. Това важи особено за някои стоки от първа необходимост, публичния транспорт, горивата, общественото хранене, както и за цените на недвижимите имоти и наемите. Всичко това е известна утеха за ниското жизнено равнище на преобладаващата част от българското население, дори и това, което има работа.
Йеменските хути от групировката "Ансар Аллах" освободиха екипажа на кораба Galaxy Leader, похитен в края на 2023 година в Червено море, предаде БНТ. Капитанът и старши помощник капитанът са граждани на България. Освен двамата българи, в екипажа..
Известната камерунска писателка и активистка, отличена с награда "Гонкур на гимназистите", Джаили Амаду Амал пристига в България за "Нощта на четенето" 2025 г. по покана на Френския институт в София и издателство "Ентусиаст". Амал ще бъде част..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни инициативи, а кулминацията ще бъде церемонията по връчването на Годишните награди за..
До края на идната седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които да залегнат в управленската програма на управляващата коалиция...
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев председател на Комисията по..