Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България отбеляза 25 години преход с паметник на Георги Марков

БНР Новини
Снимка: БТА

През тази седмица България отбеляза 25 години от падането на комунистическия режим в страната. Четвърт век след историческата дата 10 ноември, на площад „Журналист” в София беше открит паметник на писателя и политически емигрант Георги Марков, убит в Лондон през 1978 година.

Откриването на паметника е част от кампанията „25 години свободна България”. Трима български президенти присъстваха на официалната церемония – Жельо Желев, Петър Стоянов и настоящият държавен глава Росен Плевнелиев. „За мен е огромна чест да присъствам на откриването на закъснял за времето си паметник – с него почитаме делото на един от най-талантливите български писатели, работили по времето на комунистическата диктатура. Със своето остро перо и мощен глас Георги Марков се превърна в най-яркия пример за избора между свободата и примирението” – заяви пред събралите се хора президентът Росен Плевнелиев. На церемонията в София присъстваха съпругата на писателя Анабел Маркова, пристигнала специално за повода от Лондон, и неговият брат Никола Марков, който от години живее в Италия.

„Живите затварят очите на мъртвите. Мъртвите отварят очите на живите” – тази древна мъдрост, която Георги Марков споменава в своите „Задочни репортажи”, се чете от лявата страна на паметника, дело на скулптора Денко Денков. Средствата за монумента са лично дарение на световноизвестния хирург д-р Георги Лазаров, емигрирал от България през 1969 година. Д-р Лазаров заяви пред събралите се хора, че  произведенията на Георги Марков трябва да са в учебниците по литература до тези на Христо Ботев.

Георги Марков решава да напусне родината си, след като е наложена цензура върху пиесата му „Аз бях той” и премиерата й е спряна без предупреждение. Впоследствие се установява в Лондон, сътрудничи на Би Би Си,  „Дойче веле” и  „Свободна Европа”.

От 1975 до 1978 година Марков работи над своите „Задочни репортажи”, които разкриват живота в социалистическа България в пълните му краски. Те се излъчват като радиоразкази всяка седмица по Радио „Свободна Европа”. Критиките са отправяни към недостатъците на социалистическия строй и лично към Тодор Живков. Мнозина вярват, че именно това става причина за убийството на Георги Марков. На 7 септември, рождения ден на Тодор Живков, срещу писателя-дисидент е извършено покушение на моста Ватерло. Чрез убождане с чадър в тялото му е вкарано метално топче, пълно с отровата рицин. Георги Марков умира на 11 септември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България е осмата най-добра страна за инвестиране в недвижими имоти в Европа

Страната ни е осмото най-добро място за инвестиране в недвижими имоти в Европа, става ясно от проучване на британската компания 1st Move International. Според изследването годишната брутна доходност от наеми у нас възлиза на 4,65%. Същевременно..

публикувано на 12.10.24 в 13:09

Шест пъти повече сигнали за онлайн престъпления над деца

Над шест пъти повече сигнали за онлайн престъпления над деца в сравнение с м.г. са постъпили в Националния център за безопасен интернет, съобщи за БНР Антоанета Василева от организацията. Деветдесет и девет процента от оплакванията се отнасят до..

публикувано на 12.10.24 в 11:53
Валентин Мундров

Изтеклият срок на машините за гласуване няма да повлияе на вота

Изтеклите гаранции на машините за гласуване няма да създадат проблем на предстоящите парламентарни избори, увери пред Нова тв служебният министър на електронното управление Валентин Мундров. По думите му, изтеклият срок на годност на машините не..

публикувано на 12.10.24 в 10:24