Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Мъртвите отварят очите на живите” – филм-приказка за цар Самуил

БНР Новини
Снимка: Красимир Андонов

СнимкаДомът на киното в София бе домакин на интересна прожекция. Станислава Калчева представи на публиката своя нов филм „Мъртвите отварят очите на живите”. Повод е 1000-годишнината от смъртта на българския цар Самуил. Филмът е сниман през есента на 2013 г. основно на остров Свети Ахил. Екипът е минал по стъпките на пълководеца. Пътуването им е започнало от лобното му място на острова, минава през Беласица, където се е случил погромът над българите и ослепяването на хилядната му войска. Следва проходът Траянови врата, където Самуил побеждава Василий II. Така екипът стига до Видин, където според някои версии Самуил е започнал делото си като управник. „Предстоеше да отбележим у нас този исторически момент” – разказва Станислава Калчева. „Но с този филм не се връщаме само назад в историята. Вълнуваше ме как ще съумея да докосна младите ни герои – художниците, представители на своето време, с тази тема, водейки ги по стъпките на Самуил. Удовлетворени сме от процеса на работата, както и от крайния резултат. Надявам се, че съзидателната енергия, с която всички участваха в създаването на филма, прекрачва екрана и стига до публиката. Дано всеки, гледал лентата, си зададе въпроса кои сме, какви сме били и накъде вървим.”

Режисьорът събира и кани за участие седем млади художници – Самуил Стоянов, Ралица Кацева, Стефана Митова, Ана Добарова и Златин Орлов, Деси и Младен Врабчеви, които изработват гигантски криле от хартия, върху които на различните балкански езици са изписани послания по темата. „За мен тяхната творба даде тон на целия филм и демонстрира замисъла му. Исках по артистичен начин да представя идеята си и затова избрах моите герои да бъдат художници. Интересно е как от техните четки ще изплуват някогашните фрески. Бяха чели за историческия период, който засягам във филма, бяха сканирали миниатюри от Манасиевата хроника и илюстрации от книгата на известния гръцки проф. Николаос Муцопулос. Това, в което са се включили, за тях се превърна в кауза.”

„Този филм се получи благодарение на факта, че Станислава ме покани да участвам в проект, който беше спечелила в Националния филмов център” – разказва операторът Красимир Андонов. „Ние не се познавахме преди това, но много бързо намерихме път един към друг и лесно се сработихме като екип. Все още живеем с този филм. Сега се опитваме той да стигне до повече зрители. На път е да тръгне и по големите екрани. Не само ние, но и тези, които вече са го гледали, са на мнение, че той заслужава това признание. Всички бяха развълнувани и от темата, и от самите места, с които е свързана нашата история. Имахме интересни срещи с местните хора, които по свой начин изказват своята философия, а именно: всички, живеейки тук на Балканите, сме свързани, а това, което ни разделя, е политиката. Ние се видяхме с проф. Муцопулос, открил гроба на Самуил. Той е един изключителен учен и много обича България. Независимо, че вече е възрастен, в момента, в който заговори за Самуил, целият се преобразява. Сподели с нас много интересни неща за костите, за начина по който ги намира и свързва с историческите факти, за това как доказва, че са негови. Разказа ни и за базиликата, в която ги е намерил.”

Красивите багри на есента, невероятните места, на които някога са се разигравали събития, променили хода на българската история и всичко останало, което не може да се разкаже с думи, може да се види и усети със сетивата, ако се влезе в киносалона и се гледа „Мъртвите отварят очите на живите”.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Предлагат спектакъла "Хага" на Галин Стоев за европейска награда

Немският театрален журналист Дитер Топ предложи спектакъла "Хага" на Галин Стоев за награждаване от Културен форум Европа за постижения в сферата на културата. Това съобщават от екипа на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Пиесата бе..

публикувано на 07.06.24 в 15:16
Център за съвременно изкуство и Библиотека - Бургас

Първият Черноморски международен литературен фестивал се провежда в Бургас

Бургас става домакин на първия Черноморски международен литературен фестивал. От днес до 9 юни ще има четения и професионални срещи с участието на над 50 писатели, преводачи, издатели, литературни агенти от Турция, Грузия, Украйна, Румъния и..

публикувано на 06.06.24 в 08:50

Среща с обичаните български поети Маргарита Петкова и Добромир Банев в Берлин

  Маргарита Петкова и Добромир Банев ще гостуват днес, 6 юни, в Българския културен институт в Берлин. Техните книги ще бъдат представени от изкуствоведа Ирина Канушева.  “Единственият български поетичен тандем, който второ десетилетие държи..

публикувано на 06.06.24 в 07:15