Пета поредна година Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите-7 отдава дължимото на хора, оставили трайни следи в българската култура и работещи за опазването на националните традиции. А.Р.И.З.-7, както е краткото й название, подкрепя традиционните занаяти и съвременното изкуство, създадено в духа на българските обичаи, а също – личностите, които съхраняват нашите фолклорни ритуали, песни и танци. Във време на икономическа криза и борба за оцеляване в толкова области на културата, подобни усилия са истинско вдъхновение за творци, самодейци, занаятчии… „Пазител на традициите” – така се нарича ежегодната награда, която А.Р.И.З.-7 връчва.
Във всяка отделна категория наградите са две, определени след номинации от публиката и оценка на професионално жури. Заедно със специалните награди, тази година бяха връчени около 25 грамоти. А красивите дървени пластики, изобразяващи стилизирана лъжица, получиха само избраниците на журито в единайсетте категории. Церемонията започна с традиционното приветствие от голямата народна певица Валя Балканска – един от първите носители на приза.
В категорията „Фолклор – млади” и двете награди заслужи младият народен певец Петър Георгиев. „Наградата е голямо признание за труда ми” – каза той. „На 30 години съм, само преди седмици бях отличен с „Глас на 2014 г.” на Годишните фолклорни награди в град Смолян. Аз съм от село Писарево, близо до Горна Оряховица. Събраните в сборници песни от нашия край не са много. Реших да съхраня и популяризирам този фолклор не само като изпълнител, но и като ръководител на група за изворен фолклор, която създадох в моето родно село.”
Художникът Божидар Чантарски също събра вота и на публиката, и на специалистите. Той беше отличен в областта „Изобразително изкуство – млади”. Живописецът е от Велико Търново. „В картините ми има много елементи от нашето фолклорно наследство” – казва Божидар. „Много от платната си продавам извън границите на България. Радвам се, че така популяризирам българските традиции. За мене е огромна чест да държа в ръцете си тази награда, защото тя дава възможност на млади творци като мен да се изявят, това е страхотна трибуна.”
За да поздравят пазителите на традициите, от всички краища на страната пристигнаха фолклорни състави – кукерската група „Дионисиев звън” от град Сопот, ансамбъл „Хемус” от град Враца, трио млади гайдари от Родопите, както и формации от София и близките села и др. Сред тях беше женската група „Чемерика” с диригент Дарена Попова. Години наред г-жа Попова е начело на Академичен хор „Ангел Манолов”, но едновременно с това работи в областта на фолклора.
„Това е нашето богатство, това е нашата идентичност” – убедена е тя. „С примера си трябва да привличаме все повече млади хора, за да продължим да се радваме на това богатство. С „Чемерика” изпълняваме автентични песни и обработки, но и в двата случая звученето на нешколуваните гласове носи друго послание.”
Мариета Недкова – майстор на художествен текстил и един от организаторите, вече гледа към предстоящите събития на А.Р.И.З.-7. Това сподели и Пеньо Иванов, председател на асоциацията: „Още един празник остана в историята. Вярвам, че нашите гости са отнесли хубав спомен. Очакваме предложенията за номинации в различните категории за 2015 г. Надявам се да продължим и другата ни инициатива „Традиция в града”. И не на последно място, ще се радвам на нови рецепти с люти чушки за конкурса, който още не е приключил. С него подготвяме „Празника на лютите чушки” догодина. Тази гореща подправка също е част от нашите традиции, да не говорим в колко хумористични истории присъства. Искаме да съхраним традициите в реалния живот.”
Снимки: Албена БезовскаПърви януари е наситен с много емоция, очакване и радост, свързани с надеждата за благодатна година, в която всеки член на семейството да бъде здрав и да постига мечтите си. В българския празничен календар 1 януари е известен като Сурва, а също и..
В първия ден на Новата 2025 г. Разлог ще се събуди от "звонци и тумбелци", зурни и тъпани. По традиция колоритният кукерски фестивал "Старчевата" ще започне в 11:00 часа на централния площад " Преображение " . Седем групи от седем..
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори, а даже и грешни неща се казват. Но по-важното е, тези песни да ги има!" – казва в интервю за Радио..