Колко струва едно общество? Едва ли цената му се определя от авоарите в банките. По-значим показател е отношението ни към човека до нас. Наталия е млада, можеща и с голямо сърце. Като вододел в живота й минава 2009 г., когато й е поставена диагнозата „пулмонална хипертония” – болест, при която дишането се затруднява, кислородната маска става ежедневие, всяко движение води до умора. При това заболяване се стесняват малките артерии в дробовете. Сърцето с мъка изтласква кръвта през тях, кръвното налягане в белия дроб се повишава и сърцето се уголемява. С времето то води до сърдечна недостатъчност и смърт.
Когато Наталия научава диагнозата, шокът е голям, но не се предава. Напротив. Създава „Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония” с цел подобряване качеството на живот на страдащите от това заболяване, защита на правата им и събиране на средства за лечение. Днес самата Наталия се нуждае от съпричастност. За състоянието й разказва д-р Любомир Димитров от Националната кардиологична болница:
„Състоянието на Наталия, която е моя пациентка от повече от пет години, е тежко и всеки месец то се влошава. Когато й се налага да изкачва стълби, например, през три-четири стъпала тя спира, за да почива, защото няма сили, не й стига въздух. В последните години тежката умора и задуха ги има вече и в покой. Тоест, дори тогава тя изпитва симптоми като след тежко физическо натоварване.”
Наталия завършва Журналистика и Международни отношения, работила е в различни медии, включително в БНР. Обожава да пътува. Продължава да пътува и днес, но не физически. Притваря очи и мечтае. За да започне да диша отново нормално, тя се нуждае от белодробна трансплантация, която не може да бъде направена в България. Момичето се обръща към Клиниката по торакална хирургия във Виена, Австрия, и вече има дата за предварителен преглед – 9 декември. Все още обаче не разполага с необходимата сума – 120 000 евро. На каква подкрепа разчитат здравноосигурените пациенти с пулмонална хипертония, които се нуждаят от трансплантация?
„Средства се предоставят от Комисията за лечение в чужбина по силата на Наредба № 12. Но там е определен лимит от 90 000 евро. Останалата сума до 120 000 евро, изисквана от австрийската клиника, пациентът трябва да събере сам. Разбирате, че пациент, чакащ за трансплантация, в състоянието, в което се намира, не е способен да си организира сам дарителска кампания” – казва Наталия.
В европейските страни болните с тази диагноза живеят 15-20 години, в България рядко прескачат пет, поради лошата здравна система. По данни на НЗОК такава терапия преминават 129 пациенти, но официален регистър няма. Четирите центъра за пулмонална хипертония функционират като кардиологични клиники, а за адекватна терапия е необходима и помощта на пулмолози, ревматолози… Одобрените по света животоподдържащи медикаменти са 12, в България – 4. Но до 2009 г. българските пациенти изобщо не са имали достъп до безплатно лечение и са обричани на смърт поради високата цена на терапията – от 500 до 5500 евро на месец. Държавата няма средства, но какво би могла да направи, за да облекчи отчасти трудния живот на болните от пулмонална хипертония? Ето какво посочва Наталия:
„Най-важно е Министерството на здравеопазването да разреши на лечебните заведения по силата на Наредба № 10 за лечението с неразрешени за употреба в България лекарствени продукти, да прилагат интравенозна терапия, предназначена за напреднал стадий на заболяването, която е мост към трансплантацията на бял дроб. Тя е много скъпа, но по този начин ще бъдат спасени между 8 и 10 живота годишно.”
Наталия помагаше на другите, сега е наш ред да й помогнем да диша нормално! Сметките, на които това може да бъде направено, са:
Уникредит Булбанк АД / Unicredit Bulbank
BGN - BG97UNCR7000 1522 0893 44
EUR - BG43UNCR7000 1522 0893 46
BIC(SWIFT) – UNCRBGSF
Титуляр: Наталия Стефанова Маева / Holder: Natalia Stefanova Maeva
Тел. за контакт/ Contact tel: +359 877 773 887
*Сметката е освободена от такси. Хората и фирмите (дарители) могат да се ползват с данъчни облекчения съгласно чл. 22 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица и чл. 31 от Закона за корпоративното подоходно облагане.През нощта ще бъде ясно, в по-голямата част от страната и тихо. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 5°. В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В сряда, 8 януари, над Западна и Централна България ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще се задържи в крайните югоизточни райони, но с..