Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България скоростно и заплашително задлъжнява

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През изминалата седмица България уверено се придвижи напред по пътя на дълговата спирала, от която трудно и много болезнено за обществото ще се намери изход.

Само за два дни властите решиха публичният дълг да бъде увеличен с над 2,6 млрд. евро. За да оценим мащабите, ще припомним, че преди кризата през 2008 г., България общо е дължала по-малко от 5 млрд. евро. А сега вече достига астрономическата за страната сума от 13 млрд. евро или около 30% от БВП.

Какво всъщност доведе до натрупването на толкова много нови задължения?

Парламентът одобри поправки в бюджета за тази година, които имат за цел да попълнят държавната хазна с липсващите приходи. Правителството получи разрешение да емитира нов публичен дълг на стойност 2,3 млрд. евро, като само до края на годината експресно трябва да се намерят 1,6 млрд. евро от международни банки. Тези пари са нужни, за да се изплатят гарантираните депозити до 100 000 евро на вложителите във фалиралата Корпоративна търговска банка. А това е ярък пример как някои съмнителни действия на мажоритарния собственик на тази частна банка – Цветан Василев, и участието му в цяла серия от също така съмнителни политико-икономически сделки, в съчетание с безотговорното и непрофесионално поведение на БНБ, биха могли да разклатят публичните финанси на цялата страна.

От друга страна, парламентът разреши на правителството да води преговори за нов заем от Европейската инвестиционна банка от 500 млн. евро. С тези пари управляващите имат намерението да подпомогнат държавния бюджет при съфинансирането на проекти по европейски програми. Това е поредното доказателство за тънкия лед, по който се плъзгат българските публични финанси и който при най-малката погрешна стъпка може да се пропука.

Самият факт, че за една седмица се натрупа такава планина от нов публичен дълг е сам по себе си притеснителен. Положението става още по-тревожно, когато голяма част от тези пари се наливат в нереформирани структури като здравеопазване, сигурност, правосъдие и т.н. А те са като пясъци, в които потъват без следи и без какъвто и да било положителен резултат всички средства, които някой неразумно е решил да им отпусне.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тараклийският университет вече е част от русенския "Ангел Кънчев"

След подписано споразумение между правителствата на България и Молдова, държавният университет в град Тараклия става структура на Русенския университет "Ангел Кънчев", съобщи пресцентърът на  Министерския съвет. Чрез спогодбата се дава възможност..

публикувано на 07.08.24 в 17:17

Рекордните над 38 000 хектара са изпепелени в страната от летните пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна в ЕС от началото на 2024 г., след Кипър. Това обяви във фейсбук представителството на Еврокомисията в София. Данните са от Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS)...

публикувано на 07.08.24 в 14:44

Черноморската риба се скри надълбоко заради топлата морска вода

Високите температури на морската вода, които по южното Черноморие достигнаха 30 градуса прогониха сезонната риба навътре в морето. Заради горещините, съчетани с нетипичните продължителни северни течения липсват характерните за летните месеци попчета и..

публикувано на 07.08.24 в 12:55