Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Траките“ – премиерен спектакъл на ансамбъл „Чинари“

Снимка: chinaryfolkdance.com

Създаден през 1993 г. по идея на хореографа Асен Павлов, ансамбъл „Чинари“ е един от първите частни фолклорни състави у нас. През годините формацията представи няколко успешни спектакъла, гостува в САЩ, Германия, Франция, Сърбия, Молдова, Италия, Южна Корея и други страни. Изпълнителите, които обединява, са професионални танцьори, певци и инструменталисти. На 27 ноември, в Зала 1 на Националния дворец на културата те представят своя нов спектакъл „Траките“. Според Асен Павлов, новата постановка е интересен прочит на нашето културно-историческо наследство. Ето и още:

Спектакълът „Траките“ се подготвя през последните 2-3 години. Поне толкова време витае в моето творческо пространство. За музиката съм се доверил на група „Булгара“ и нейния ръководител Кирил Добрев, с които съм работил и преди. Представяме и новия проект „Етнотикс“, съставен от прекрасни млади момичета – четири гъдулки, вокал и перкусии. Моят екип сътвори „Легендата за мистичната маска“, която ще представим. А в „Легендата за Орфей и Космоса“ ще откриете загатнат мита за Орфей и Евридика. В постановката използваме и различни средства, за да обясним на публиката понятия и явления, защото не всички са запознати с траките и тяхната култура. На места има например дикторски текст, който обяснява какво са грифони и т.н.  Съществуват няколко трактовки на този далечен исторически период, в който се е развивала тракийската култура. Аз самият имам собствена теория, но в спектакъла сме включили само факти, които учените приемат за сигурни.

Ангел Добрев – изпълнител на гъдулка, педагог и композитор, е сред солистите на Оркестъра за народна музика на БНР. Той е художествен ръководител и диригент на формацията „Етнотикс“.

Идеята за създаването на „Етнотикс“ е на главния художествен ръководител на „Чинари“ Асен Павлов, който ме покани да ръководя формацията и да пиша музика за нея – разказва Ангел Добрев. Работата по този проект е много вдъхновяваща. Според мен това е уникално явление, а аз имах пълната свобода за „отвореност на идеите“. Много съм щастлив, че ми беше предоставена тази възможност. Интонациите, които съм използвал, са преди всичко български, но съм включил и много чуждоземни музикални елементи - например източни. Мисля, че целият формат е много необичаен, не се вмества в понятието етномузика, но е стои много добре в нашия ХХI век.

Създателите на „Траките“ предоставиха за Радио България и част от музиката на Ангел Добрев към премиерния спектакъл. Пиесата се нарича „Вакханалийки“.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30
Христо Стойчев

Влизаме в ателието за дърворезба на Самоводската чаршия

Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..

публикувано на 18.01.25 в 09:25