Сам се сравни с Медичите и Борджиите. Ако те не били меценати на Микеланджело и Леонардо Да Винчи, и двамата щели да станат най-много бояджии в Неапол. За по-добър меценат българските творци не можели и да си мечтаят. Славчо Бинев, новоизбраният председател на парламентарната комисия за култура и медии, предизвика нова вълна протести.
Казват, че родените под знака на зодия Стрелец са щастливи хора, защото първо стрелят, а след това рисуват целта около попадението си. И роденият под знака на стрелеца Славчо Бинев видимо е щастлив – всъщност бил искал председателското място в комисията за европейските пари, но му дали комисията за култура и медии. Но тъй като той по собствено усмотрение е най-подготвеният за този пост, ако не в републиката, то поне в Народното събрание, Славчо Бинев се чувства съвсем на мястото си. Съвсем не така мислят обаче творци и журналисти, и центърът на София от няколко дни напомня на протестните дни през 2013 г., когато около парламента се събираха стотици хора с викове „оставка“ на уста. Защото те познават Бинев в друго амплоа – на обвързан с мутренския ъндърграунд на ранните 90-те години, на собственик на над 40 нощни клуба и на покровител на чалгата, която от просташки текстове на песни и елементарни ритми вече се е превърнала и в стил на живот. В чалготеките на Бинев може да откриете не един и двама босове на подземния свят, но не и любители на изтънчения вкус.
49-годишният Славчо Пенчев Бинев е неколкократен шампион на България и на Балканите по таекуондо, от 1996 г. е зам.-председател на българската федерация в този спорт, а от 2003 г. е председател на комитета за социално подпомагане на спортисти към БОК. И няма нищо общо нито с културата, нито с медиите. Но пък биографията на спортист и собственик на нощни заведения не е пълна – Бинев е и политик. През 2007 година влиза от листата на партия „Атака“ в Европейския парламент, а след поредица скандали с Волен Сидеров и серия опити да остане в политиката със своя собствена формация Бинев успява да хване последния влак и днес е депутат от Патриотичния фронт. И именно като народен представител от партия, която подкрепя сегашното правителство, Славчо Бинев успява да оглави парламентарната комисия за култура и медии. И така в ръцете на шампиона по таекуондо лежи бюджетът както на държавни театри и културни организации, така и на обществените БНТ и БНР.
Изборът на Бинев предизвика остра реакция от страна на двете обществени медии. В протестна декларация те аргументираха отказа си да участват в заседанията на водената от „мецената“ комисия, макар тя да обсъжда бюджета на двете медии за следващата година. Освен журналистите непримирими са и писатели, артисти, режисьори, художници, композитори, музиканти. Защото Славчо Бинев е събирателен образ на наглите парвенюта, въобразили си, че натрупаните им милиони им дават правото да се смятат за новите аристократи, меценати на културата. Ако изборът му е израз на прокламирания от новото парламентарно мнозинство и така жадуван от българите нов стил в политиката, опазил Бог! Този цинизъм много напомня на събития от преди година и половина, а до какво доведоха те, всички добре си спомняме. В знак на протест признатият театрален режисьор Александър Морфов напусна директорския пост в Народния театър. Други оставки може би също ще последват. Дали Славчо Бинев ще разчете правилно този знак, не можем да знаем. Дали ще се оттегли, както направи това Делян Пеевски, не е ясно. Но едно е сигурно – за да тържествува злото, е достатъчно добрите хора да не правят нищо.
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
Във вторник , 19 ноември, в ранните сутрешни часове на места в низините, котловините и около водните басейни ще се образува краткотрайна мъгла. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около минус 2°. През деня ще преобладава..
Близо 300 000 българи от страната и чужбина са участвали във втория Ден на четенето, който се състоя на 15 ноември, предаде БТА, позовавайки се на инициаторите. Празникът е бил отбелязан в 1078 училища, 238 библиотеки и читалища, 438 детски..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от..
През нощта ще бъде ясно и почти тихо и след полунощ на места около водните басейни и в низините ще започнат да се образуват мъгли или ниска облачност...
Спортисти със Синдром на Даун днес влизат в ролята на инструктори в голям Зумба фестивал в София, за да мотивират децата с увреждания да спортуват и да..