„Мойто родно село е разположено право срещу слънцето в едно красиво място, там, където Средна гора се отделя от нейната майка Стара планина и се упътва на изток...” Така описва големият ни разказвач Елин Пелин родното си Байлово, намиращо се на 30 километра източно от София. Негови са едни от най-живописните и запомнящи се описания на някогашното българско село, на живота, свързан със земята, и кръговрата на сезоните. А най-хубавото е, че много от описаните в разказите му места могат да бъдат открити и днес. Ако се разходим из красивите околности на Байлово и Горна Малина, ще намерим не само „Агликина поляна”, „Спасова могила”, блатото на „Андрешко”, но дори и „Ветрената мелница”, които са част от пейзажа. Неотдавна тук беше изграден един от най-оригиналните атракциони в района около столицата, който привлича хиляди посетители през топлите месеци и създаде истински „туристически бум”. Това вероятно бе и причината малката живописна община Горна Малина да стане носител на тазгодишната награда на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация – „За най-ползотворно сътрудничество в туризма с община през 2014 г.” Така тя изпревари традиционни курортни дестинации. Какво е нужно, за да се постигне този успех – разговаряме със зам.-кмета на Горна Малина г-н Ангел Жиланов:
„От една малка община без традиции в туризма, ние преценихме, че тя има много голям потенциал да развива туризъм и направихме решителни крачки към това. По линията на добро сътрудничество с частна фирма, на територията на общината бе изграден един развлекателен комплекс - хидропарк „Вятърните мелници“, който привлича огромен брой посетители. В съботно-неделните дни техният брой достига до 2500 човека на ден. Освен това, използваме всички форми за разкриване потенциала на общината за бъдещото развитие на селски, екологичен, спортен туризъм. Затова работим целенасочено по определени проекти. Всички населени места на общината са разположени в подножието на Стара планина и на Средна гора. Това е страхотно предимство, както и близостта до София, така че тук идват вече голям брой посетители. Те виждат, че ние сме съхранили екологично чиста природата. Проектите, на които залагаме, са екопътеки, има и няколко за залесяване на пасища, които са изгубили вече своето предназначение. Разработихме голям проект за спортен комплекс в Горна Малина, който е завършен и вече привлича както професионални отбори, така и любители.”
От зам.-кмета, който отговаря за подготовката и кандидатстването по европейските проекти, разбираме, че през изтичащия програмен период общината е участвала много активно и е успяла да привлече доста средства за развитие на инфраструктурата си. А това е първата предпоставка, за да се развиват и икономическите сектори. Другото, което помага, е, че тя успява да мобилизира гражданското общество в защита на своя план за развитие, базиран на туризъм, екоземеделие, щадящи производства. Тя е първата община в България, която организира успешен местен референдум с участие на 75% от жителите, които казаха „не“ на откриването на кариери, сметища и замърсяващи производства на нейна територия. С други думи, „пряката демокрация е в основата на общинското развитие“ – подчертава Ангел Жиланов, който също активно е работил за референдума:
„Ние наистина сме първата община в България, която проведе успешен референдум, с който смятаме, че защитихме бъдещото екологично развитие на общината, бъдещето на нашите деца и на нашата природа. Така че с много смели крачки и ускорени темпове можем да се развиваме по отношение на туризма и привличането на хора в нашата община. Всичко това допринася и за добри частни проекти. Тук има вече изградени три конни бази, има силни фирми, които регистрираха земи, на които да произвеждат биопродукти. През новия програмен период Програмата за развитие на селските райони залага най-вече на агро-екологичните мерки. 25% от всички проекти трябва да имат тази насоченост, така че ние в това отношение работим изпреварващо. За новия програмен период имаме напълно готови 9 проекта и чакаме да бъде отворен, за да можем да кандидатстваме.”
Община Горна Малина е един от примерите как при добро желание и много труд тези цели могат да се реализират. Остава да й пожелаем успех, както и на други малки общини, в които общинската управа, гражданите и европейската помощ заедно създават ново качество на живота и развиват местната икономика.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини..