Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възстановка на праисторическо селище забавлява туристите

БНР Новини
9
Снимка: исторически комплекс „Неолитно селище”

В края на лятото в село Неофит Рилски, разположено край магистралата, свързваща София със Северното ни Черноморие, отвори врати необичаен парк, който бързо се превърна в най-посещаваната атракция в околностите. Става дума за възстановка на неолитно и халколитно селище, пресъздаваща живота на нашите предци, населявали земите ни още от зората на човечеството.

Екип от български историци, реставратори и художници успя да създаде копие на праисторическо селище, което възкресява една далечна и все още малко позната епоха. Новопостроеното селище обаче е само част от мащабен частен проект, чиято амбиция е да запознае туристите с хилядолетната ни история – от праисторията до падането на България под Османско иго през XIV век. В него се предвижда още пресъздаване на халколитния град край солниците на Провадия, възстановки на тракийски дворци, на средновековни крепости и пр. Първият етап на проекта е вече факт. Съдейки по нестихващата върволица от туристи, които пристигат в село Неофит Рилски, за да се потопят в далечното ни минало, стартът е обещаващ. „Хубавото при нас е, че нещата са представени нагледно, така че посетителят няма нужда да си ги представя, той ги вижда!” – обяснява Ивелин Михайлов – изпълнителен директор на проекта „Исторически парк”.

А какво виждат туристите, когато прекрачат прага на селището?

„Има възстановка на къща от неолита, пресъздаваща бита на древните през VI-IV хил. пр. Хр. Вътре са представени сечивата, съдовете, леглата им, кожите, с които са шиели дрехите си. Туристите разглеждат копие на праисторически стан, запознават се с начина, по който предците ни са мерили житото. Изложени са ловните им инструменти, включително има и грънчарска работилница. Изградили сме и копие на наколна къща от халколита, в която са представени характерни предмети от бита. Известно е, че през халколита по нашите земи се е зародила първата цивилизация на Стария континент. От тази епоха датира и съкровището от Варненския некропол, което е най-старото обработено злато в света. Било е открито в гроб на жрец, затова създадохме макет на съкровището, както и восъчна фигура на древен жрец, когото окичихме с тези изящни накити, така както ги е носел приживе. Интересен е и т.нар. Тракийски музей. В него има копия на някои от най-емблематичните тракийски съкровища по нашите земи. Изложени са също имитации на тракийски мечове и бойни доспехи, на женски облекла от тази епоха. Представили сме и макет на Александровската гробница (от IV в. пр.н.е.), защото искаме посетителите да придобият представа за тракийската култура. Пред музея е издигната висока бронзова фигура на легендарния тракийски владетел Телеф, царувал по време на Троянската война. Предстои изграждането и на тракийска резиденция. В нея туристите ще могат да прекарат един незабравим уикенд. Ще има и възстановки на тракийски пирове, тъй като в Античността предците ни се славели като най-добрите винопроизводители”.

И още – туристите ще могат да си изсекат тракийска монета, да се опитат да смелят брашно от лимец по стари технологии, да стрелят с лък и да се снимат със средновековни военни доспехи.

Снимки: исторически комплекс „Неолитно селище”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Чаирските езера са като "супергерой" за природата

Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..

публикувано на 03.10.24 в 12:10

Есента присяда и на Самоводската чаршия във Велико Търново

Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..

публикувано на 27.09.24 в 15:20

Мистичната българска пустиня - Побитите камъни са обвеяни в загадки

Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..

публикувано на 05.09.24 в 09:20