Един от големите национални, а и геополитически проблеми на България, е нейната почти пълна енергийна зависимост от Русия. Този проблем се поставя днес в условията на силна конфронтация между Москва и Запада и силно влошените отношения на София с Кремъл. Неслучайно миналата седмица, по време на посещението си в България американският държавен секретар Джон Кери постави в центъра на разговорите си с българските лидери точно този проблем и обеща твърда подкрепа от страна на Вашингтон за усилията на страната да разнообрази енергийните си доставки. Очевидно е, че за САЩ не е приемливо един нейн съюзник в НАТО на стратегическия Балкански полуостров да зависи толкова силно от волята, интересите и настроенията на Русия. Сигурно поради тази причина, дипломат №1 на Съединените щати оказа в публичното си изказване за резултатите от разговорите си с българските власти такова нетипично и далеч от чистата политическа дипломация внимание на такива конкретни икономически въпроси като проваления газопровод „Южен поток”, енергийната експертиза на България и сътрудничеството на страната с американската „Уестингхауз” в ядрената енергетика. Без да го споменава публично и директно, съвсем ясно е, че Джон Кери и Америка виждат шистовия газ като едно от решенията на енергийните проблеми на България. Това всъщност е отдавна позната позиция на Щатите и те дори направиха преди няколко години неуспешен опит да помогнат на България да разработи свои находища на шистов газ с някои от най-големите американски компании в този бизнес. Тогава София и болшинството българи казаха „не” на американските апетити и въведоха пълна забрана за проучванията за шистов газ, опасявайки се, че те могат да нанесат непоправими вреди на околната среда и земеделието и то в някои от най-плодородните райони на страната.
Без да му бъде зададен конкретен въпрос, самият премиер на България Бойко Борисов заяви на съвместна пресконференция в София с американския държавен секретар, че позицията на страната по въпроса за шистовия газ е непроменена и ще остане такава, докато технологиите не предложат напълно безопасни за хората и природата технически решения. Това непредизвикано на пръв поглед с нищо изказване ясно показва, че при разговорите с американския външен министър е станало отново дума за този проблем и че американците са дали дипломатично да се разбере, че именно по този начин София може да си осигури независимост от Русия в сферата не енергетиката.
Ново доказателство, че досегашната категорично негативна позиция на България против проучванията за шистов газ е подложена на опити за ревизия са и изявленията на бившия български президент и лидер на коалиционния партньор на управляващата партия ГЕРБ Георги Първанов от АБВ. Преди няколко дни той отново директно постави въпроса за шистовия газ, настоявайки за национален референдум.
По принцип в България управляващите не обичат много референдумите и дори направиха така, че последният за ядрената енергетика да се превърне във фарс и въобще да не отговори по ясен начин на зададения по доста двусмислен начин въпрос. Това се случи по време на първото правителство на Бойко Борисов. Дали сега, когато е начело за втори път на българския кабинет, той ще прецени, че шистовият газ заслужава референдум, остава да се види. Така или иначе, самият Борисов отвори кутията на Пандора и сега ще трябва да намери начин да успокои притесненията на българите, на западните партньори и на местните влиятелни еколози. А иначе е безспорен факт, че страната силно се нуждае от по-голяма енергийна независимост и диверсификация на енергоизточниците.
Държавният глава Румен Радев връчи Почетния знак на президента на Българското национално радио (БНР) - на неговия генерален директор Милен Митев, по време на тържествения концерт в Софийската опера и балет. Постановлението е издадено по повод 90-ата..
За пореден път Българското национално радио раздаде годишните си отличия "Сирак Скитник". Голямата награда беше връчена от вицепрезидента Илияна Йотова на Цвети Радева, водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около и след полунощ на места в котловините и низините ще се образува мъгла и ще има намалена видимост...
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални..