Тези дни на изложението „Autosport International” във Великобритания с интерес бе посрещнат болидът SIN R1, българо-британски проект, чийто създател и собственик е Росен Даскалов от крайдунавския град Русе. Идеята за създаването на автомобила се ражда съвсем спонтанно. Преди 4 години Росен отива в Англия, за да купи автомобил за участията си в българския пистов шампионат. Установява, обаче, че не може да намери нищо, което да го удовлетвори и като цена, и като качество. Вместо да се тюхка, решава сам да запълни празнината. Когато разработката е готова, я показва не къде да е, а в Англия – родината на моторните спортове. Оказва се, че не всичко е перфектно. Но Росен е от хората, за които животът означава развитие, и доказват на практика библейската истина, че са блажени ушите, които чуват. Вслушва се в съветите на хора от бранша и автомобилът претърпява изменения. В Англия намира съмишленици, които, посочва той, му помагат да спести години в търсене на съвършенството. Докъде е стигнал проектът днес, научаваме от неговия създател:
„Автомобилът се развива в две посоки. Едната е уличен вариант с двигател с 450 к.с. на „Дженерал Моторс”, с ръчна шестстепенна скоростна кутия също от много добър европейски производител. Оттам нататък изцяло дизайнът на окачването, ходовата част, карбоновите елементи и др. са разработени от нас съвместно с английските ни партньори. Другата посока на развитие е състезателната версия. През последните две години я развиваме в британския GT шампионат, където доказахме, че автомобилът ни е на нивото на „Ферари”, „Макларън”, „Порше”, „Ламборгини”, които имат десетки години опит зад гърба си”.
С какво българо-британският проект е по-различен от събратята си?
Названието на автомобила идва от английската дума „sin”, която означава „грях”, т.е. това е „признатият грях” на неговите създатели, покрай работата загърбили семействата си.
Владимир Илиев, бивш автомобилен състезател, днес преподавател по „Автомобилен и мотоциклетен спорт” в Националната Спортна Академия в София, е човекът, който дава кураж и разработва стратегия за участие на автомобила в европейския GT шампионат на Международната автомобилна федерация. Той се провежда в рамките на 6 уикенда в 6 различни държави. Таксата за участие в шампионата за година, е доста голяма – 60 000 евро. Въпреки това екипът на Даскалов е изпълнен с решимост да постигне целта без помощ от държавата.
„Искаме да покажем, че това нещо може да се случи и да изнесем името на България на една друга плоскост, в момент, в който, знаете, особено в Англия, се правят големи спекулации по отношение на българите и мястото им на пазара на труда там, – обяснява Росен. – Много наши сънародници, които посетиха панаира, разбраха, че сме българи само по кутията български бонбони „Сезони”, която бяхме отворили на щанда. По никакъв друг начин хората не можеха да се сетят, че този проект е осъществен от българи”.
Сега екипът на Росен от 25 млади ентусиасти иска да докаже, че проектът за GT4 европейски серии може да се осъществи изцяло от българи и търси четирима български пилоти за участие в шампионата. „Можем да го направим и с пилоти от други държави, но това ще е в краен случай, ако не успеем да намерим съмишленици в България”, – уточнява Росен Даскалов.В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад граница. За новия проект на Радио България" - "Мост на вярата" разговаряме с журналистите Дарина..
В събота , 1 февруари, на места в равнините и котловините защитени от вятър ще се образува мъгла или ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между 0 и 5°, в София – около 1°. През деня ще преобладава слънчево време. По-често..
Българската православна църква (БПЦ) е единственият представител на традиционното за страната източно православие. Това решиха депутатите с окончателните промени в Закона за вероизповеданията. Поправката, че само БПЦ може да използва в..
Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук..
Студенти от Софийския университет "Св. Кл. Охридски" посетиха Радио България като част от обучението си в специалност "Балканистика". Гостите бяха..
През 2032 година България и Дания ще изберат свои градове за титлата "Европейска столица на културата". Процедурата ще започне през 2026 година,..