Външният министър Даниел Митов отхвърли публично твърдения, че предприетият наскоро Мобилизационен преглед на българската войска е подготовка за война. „Няма пряка опасност да влезем във война, но трябва да сме подготвени”, заяви той и напомни, че мобилизационният преглед не е прецедент, а рутинна практика. Тонът на изявлението показа, че твърденията за подготовка за война с Русия крайно са изнервили външния министър. Язвителни коментари по този повод направи и военният министър Николай Ненчев.
Дипломат номер едно не сметна за необходимо да уточнява, че е подразнен от изявления на лидера на националистическата партия „Атака” Волен Сидеров, но и нямаше защо да го прави, тъй като друг такива изявления не е правил. С остри и нетипични за дипломацията изрази обаче Даниел Митов заяви, че приказките за намерения да се разположат оръжия, включително ядрени, в Шабла са „безобразие и истерия”, на които трябва да се сложи край, и е „пълна лудост” да смятаме, че някой заплашва България или пък тя заплашва други държави. Като доказателство за нежеланието за война с Русия министърът посочи предприетите санкции срещу нея. Според него, санкциите са единственият инструмент на Европа за влияние върху политиката на Москва. Солидаризирането на България със санкциите външният министър отдаде не само на придържане към решения на Брюксел, но и на привързаността на страната към нормите на международното право.
Също изгубил нерви, военният министър Николай Ненчев директно обвини Москва, че нагнетява напрежение и паника в България чрез лансиране на неверни информации. Министърът имал усещане за наличие на информационен пропаганден център, който възнамерява да създаде паника у хората, че този център е в Русия, а в България партия „Атака” непрекъснато излиза с изявления и въпроси по тази линия. За да смекчи ефекта от необичайно острото изявление, Министерството на отбраната коментира, че усещането на министъра за наличие на пропаганден център не се дължи на информация от военното разузнаване, а е личен „извод”.
Като цяло обаче Митов смята, че двустранните отношения с Русия не са студени, разговорите на София с Москва продължават и в тях българската страна се придържа към националната позиция за разбирателство с Русия. Но дори да е така, последните епизоди на напрежение са свидетелство за необходимост от успокояване и стабилизиране на отношенията. По всичко изглежда, че при настоящата конфликтна политическа обстановка, при която България и Русия са на различни полюси, това няма да стане лесно, нито бързо.
Колкото до напреженията между управляващите и „Атака”, те не са изненада. Основания за повишена изнервеност от крайните изявления на Сидеров има и отпреди това. Наскоро той прогнозира, че 2015-а ще е година на непредвидими събития, Евросъюзът, към който България принадлежи, се разпада, в Европа предстоят обществени вълни срещу сегашната антинародна политика на европейските лидери. Ще настъпят разделения между Атлантическия и Евразийския свят и България ще трябва да взема кардинални решения, отчитайки, че Европейският съюз е една измама и истината е Евразия. В тази объркана картина, националистическия лидер вижда прилики между собствената му партия и гръцката Сириза. Но това е вече друга, предизборна тема в представите на крайния националист, симпатизиращ на Евразия.
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад..