Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Насърчаване на отговорното родителство

Снимка: архив

Насърчаване на отговорното родителство и подкрепа за тридетния модел. Това са приоритетите, които МТСП си поставя с промените в Закона за семейните помощи за деца. Предвидени са мерки, които целят недопускане на семейното подпомагане на родителите, които изоставят децата си, засилване на връзката между семейното подпомагане и образованието, гарантиране на равнопоставеност между различните родители – биологични, осиновители или приемни семейства.

„Със закона се опитваме да повишим ефективността на средствата, които държавата изразходва за подпомагане на семейства за отглеждане на деца – коментира Ивайло Калфин, министър на труда и социалната политика. – Трябва да се намалят възможностите за злоупотреби, така че средствата да се насочат пълноценно към тези, които наистина имат нужда. Идеята на промените в закона са за насърчаване на отговорното родителство, децата да живеят в семейство с добра грижа, да ходят на училище, да получават необходимите здравни грижи. Системата за семейни помощи за деца няма амбициите и възможността да осигури изцяло издръжката им, тя само подпомага. Помощта е избирателна, отговаря на определени социални критерии, обвързваме я и с резултатите.“

През миналата година близо 524 хиляди семейства са получили подкрепа от държавата. Изразходваните средства за всички видове семейни помощи за деца са в размер на над 570 млн. лв., като в тазгодишния бюджет на министерството са предвидени приблизително същите пари. Според министър Калфин една от големите промени в закона е, че плащането ще се определя от броя на децата, а не както досега – от тяхната поредност. „Няма да броим как първото дете ни носи толкова пари, второто – толкова, а говорим за семейство с едно, с две деца и т.н., като тези с три ще бъдат стимулирани с повече пари“, поясни той. За първи път се предлага и разширено разбиране на понятието семейство. То ще включва не само родителите със сключен граждански брак, но и съвместно живеещите родители, които отглеждат децата си без брак. Въвежда се също еднократна финансова помощ при осиновяване и тя ще се равнява на еднократната помощ при раждане на първо дете. Родителите, които изоставят децата си, ще трябва да възстановят някои от получените средства. Санкции ще има и за тези, чиито деца не посещават редовно училище. Друг проблем, който ще се опитва да реши социалното министерство, е този за непълнолетните майки. Близо 5000 непълнолетни бременни и майки са били подпомогнати от държавата през миналата година. Анализите на експертите показват, че проблемът с непълнолетното родителство е локализиран в определени общини, като най-сериозен е в Сливен, Бургас и Пловдив. Какво предвиждат промените за решаването на проблема, обяснява министър Калфин: 

„Непълнолетната майка ще получава помощите за детето в натура, ще бъде подкрепена и с допълнителен пакет от социални грижи – консултации и оказване на съдействие, включително за достъп до здравни, образователни и други услуги. Детските добавки, които получават нейните родители обаче, ще бъдат спрени. За сметка на това смятам да предложа непълнолетните майки, които посещават училище и завършват успешно учебната година, да получават годишна сума, която е сравнима с тази за детски добавки, които се отнемат от бабата и дядото.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ремонтират ГКПП "Кулата" заради влизането на България в Шенген

Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока преди пункта. На българска територия на входа откъм „Промахон“ се изгражда нова лента с дължина 200..

публикувано на 22.12.24 в 14:50

България е готова да опазва границите си по нов начин след влизането си в Шенген

Във връзка с влизането ни в Шенген е направено обследване на всички КПП-та и се работи много активно с всички институции, които имат отговорности към граничните пунктове. Това стана ясно от изказване на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков..

публикувано на 22.12.24 в 13:55

Шест дълги уикенда ще имаме през 2025 година

През 2025 г. в България ще има 249 работни дни и 1992 работни часа, изчисли сайтът за данъци и счетоводство Kik info. Благодарение на официалните празници българите ще се възползват от шест дълги уикенда през годината. Такива ще бъдат дните около..

публикувано на 22.12.24 в 12:19