Насърчаване на отговорното родителство и подкрепа за тридетния модел. Това са приоритетите, които МТСП си поставя с промените в Закона за семейните помощи за деца. Предвидени са мерки, които целят недопускане на семейното подпомагане на родителите, които изоставят децата си, засилване на връзката между семейното подпомагане и образованието, гарантиране на равнопоставеност между различните родители – биологични, осиновители или приемни семейства.
„Със закона се опитваме да повишим ефективността на средствата, които държавата изразходва за подпомагане на семейства за отглеждане на деца – коментира Ивайло Калфин, министър на труда и социалната политика. – Трябва да се намалят възможностите за злоупотреби, така че средствата да се насочат пълноценно към тези, които наистина имат нужда. Идеята на промените в закона са за насърчаване на отговорното родителство, децата да живеят в семейство с добра грижа, да ходят на училище, да получават необходимите здравни грижи. Системата за семейни помощи за деца няма амбициите и възможността да осигури изцяло издръжката им, тя само подпомага. Помощта е избирателна, отговаря на определени социални критерии, обвързваме я и с резултатите.“
През миналата година близо 524 хиляди семейства са получили подкрепа от държавата. Изразходваните средства за всички видове семейни помощи за деца са в размер на над 570 млн. лв., като в тазгодишния бюджет на министерството са предвидени приблизително същите пари. Според министър Калфин една от големите промени в закона е, че плащането ще се определя от броя на децата, а не както досега – от тяхната поредност. „Няма да броим как първото дете ни носи толкова пари, второто – толкова, а говорим за семейство с едно, с две деца и т.н., като тези с три ще бъдат стимулирани с повече пари“, поясни той. За първи път се предлага и разширено разбиране на понятието семейство. То ще включва не само родителите със сключен граждански брак, но и съвместно живеещите родители, които отглеждат децата си без брак. Въвежда се също еднократна финансова помощ при осиновяване и тя ще се равнява на еднократната помощ при раждане на първо дете. Родителите, които изоставят децата си, ще трябва да възстановят някои от получените средства. Санкции ще има и за тези, чиито деца не посещават редовно училище. Друг проблем, който ще се опитва да реши социалното министерство, е този за непълнолетните майки. Близо 5000 непълнолетни бременни и майки са били подпомогнати от държавата през миналата година. Анализите на експертите показват, че проблемът с непълнолетното родителство е локализиран в определени общини, като най-сериозен е в Сливен, Бургас и Пловдив. Какво предвиждат промените за решаването на проблема, обяснява министър Калфин:
„Непълнолетната майка ще получава помощите за детето в натура, ще бъде подкрепена и с допълнителен пакет от социални грижи – консултации и оказване на съдействие, включително за достъп до здравни, образователни и други услуги. Детските добавки, които получават нейните родители обаче, ще бъдат спрени. За сметка на това смятам да предложа непълнолетните майки, които посещават училище и завършват успешно учебната година, да получават годишна сума, която е сравнима с тази за детски добавки, които се отнемат от бабата и дядото.“
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
Започна ремонт на ГКПП "Кулата" във връзка с предстоящото ни влизане в Шенген от 1 януари, предаде БНТ. Целта е да има по две пътни ленти във всяка посока..
Интензивен е трафикът на автомобили от Западна Европа по основната пътна инфраструктура на територията на Хърватия преди предстоящите почивни и..
12 населени места в Смолянска област са с прекъснато електрозахранване след обилния снеговалеж от вчера. Без ток от снощи са селища в общините Смолян,..