През април в Лувъра ще бъде открита българската експозиция „Епопея на тракийските царе”. По този повод в интервю за Радио България френската журналистка Флоранс Евен от „Монд” сподели впечатленията си от България и подготовката на проявата. Това е най-мащабната чуждестранна изложба за годината в програмата на световния музей. Експонатите в нея са 1628 и принадлежат на 17 български музея. Ще бъдат показани и 20 експоната от Лувъра и 11 други музеи и културни институции в чужбина. В рамките на своето посещение журналисти от престижните френски медии „Монд”, „Експрес”, „Фигаро” и от списания за изкуство и археология, посетиха Долината на тракийските царе и тракийски гробници. Флоранс Евен открива страната ни с очарование:
„За пръв път идвам в България и откривам тази страна, която е на кръстопът между Европа и Азия, на който се срещат различни цивилизации – казва тя. – Земя, изключително богата на съкровища, част от които са непознати във Франция. Предстоящата изложба, посветена на траките, ще бъде първа по рода си от такъв мащаб. Това е щастливо стечение на обстоятелствата, тъй като Лувърът – най-големият музей на планетата, има 9 милиона посетители годишно.”
Френските журналисти имаха възможност да посетят и старинните черноморски градове Созопол и Несебър, където от години се водят археологически проучвания:
„Впечатляващо е да се видят останките от тези древни колонии, които са още в процес на разкопки, и където продължават да изникват съкровища, например уникални произведения на златарството. Разгледах под лупа златни ювелирни накити от филигран. Изработката е толкова фина, че едва се „чете” с просто око.”
В обективен професионален и приятелски дух, Флоранс Евен не остава безразлична към една наболяла тема, свързана със строителния бизнес:
„Единственото нещо, което много ме натъжи, е главозамайващото бетониране и безразборното застрояване на крайбрежието – без урбанистична загриженост и без защита на природния ресурс. Това е грешка, която е била допускана и във Франция, Испания, Гърция и Турция, и за която сме съжалявали. Като се имат предвид съкровищата, които потенциално се крият под земята ви, намирам, че наистина е жалко.”
От своя страна, журналистката смята, че застроените хотели и площи не биха привлекли френския турист, но това е тема за друг разговор.
Любопитно е да узнаем как протича предварителното сътрудничество между уредниците от Лувъра и българската страна:
„Придружаваха ни двама куратори – Александър Барализ и Негин Матийо от департаментите за гръцка, етруска и римска култура в Лувъра, а от българска страна Милена Танкова от Националния археологически музей и Тотко Стоянов от СУ „Климент Охридски”. Четиримата ни показаха великолепно сътрудничество и начин на съвместна работа. Финалният продукт ще бъде приятна изненада за Франция. Голяма част от произведенията се реставрират в България. Очаровани сме от високото качество на работа на българските реставратори.”
Кой е най-яркият образ, който Флоранс Евен ще запомни от срещите си с тракийската култура? Това са гробницата на Севт III – владетел на Одриското царство, открита през 2004 г., и ритуално погребаната му бронзова глава.
В продължение на четири дни, между 28 и 31 октомври, жителите и гостите на крайдунавския град Русе ще имат възможността да се насладят на бразилско кино, литература, музика с вход свободен! Събитието се провежда в прекрасната сграда на..
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..