За първи път фондация „Биоразнообразие” нарушава една десетилетна традиция, посвещавайки годината не на застрашен растителен или животински вид, а на специално място – Атанасовско езеро. През 2015-а простиращата се на север от град Бургас солена лагуна ще бъде популяризирана чрез множество събития като Карнавал на биоразнообразието, Фестивал на солта, построяване на фото-укритие, изграждане на пътека на саблеклюна и на солта.
Какво отличава лагуната Атанасовско езеро?
Великата миграция
„Птиците са най-забележителните обитатели на езерото, разказва Радостина Ценова от фондация „Биоразнообразие”. – Всяка година се увеличава броят на видовете, които са установени или видени. Достигнахме внушителните 333 вида, от 420 за България. Птиците гнездят, почиват или прелитат, защото оттам минава най-тесният фронт на Виа Понтика. Чудото на миграцията привлича много орнитолози и природолюбители от целия свят. В края на септември те идват да наблюдават огромните ята пеликани, щъркели, грабливи и пойни птици. През есента миграцията е много по-интензивна, отколкото през пролетта. Много интересни са и местните обитатели. Те си правят гнезда не по дърветата, както сме свикнали, а в малки ямички директно на земята. За това важна част от нашия проект „Солта на живота” е изграждането на места, подходящи за гнездене.”
Бялата жътва
„Бялата жътва започва в началото на август, когато морската вода се изпарява най-интензивно и се формират кристалите сол. Солничарите по традиционен начин, на ръка добиват солта. Последните години има хидравличен транспорт – гумени ленти, които пренасят солта към големите пирамиди. Там солта се оформя по специален начин, така че да не се топи от дъждовете. Работата е много тежка, но вярваме, че традицията ще бъде запазена. Надяваме се, че 2015-а ще бъде по-сушава и ще може да се добие нормалното количество сол – около 50 000 тона, защото миналата година беше почти нулева.
Остатъчните продукти от солодобива са лугата и калта. Лугата е вода с висока концентрация на сол, в която хората могат да плуват без да потъват, като в Мъртво море. Има няколко басейна, осигурени от „Черноморски солници”, където хората могат да се лекуват през летните месеци. Калта също е лековита, като 1 см от нея се получава за една година. Важно е солодобивът да продължи да съществува, защото от една страна се добива сол, а от друга се осигуряват подходящи условия за обитателите на езерото, тъй като то се разделя на отделни басейни за нуждите на солодобива с различна концентрация на сол и обитатели. Това е добър пример за взаимодействие между бизнес и природозащита.”
Пурпурните цветове
„Цветовете също се дължат на солодобива, защото най-ярките оранжево-розови са точно там, където са кристализаторите. Именно лятно-есенните месеци, когато започва да се добива солта те стават в тези наситени цветове. Необикновените природни багри са една от магиите на Атанасовско езеро.”
Фотографиите са част от календара на БФБ, посветен на лагуната Атанасовско езеро
В най-новата си дигитална рубрика "Сградите разказват" Регионалният исторически музей – София представя историите на емблематични сгради в центъра на София, както и на хората, живели някога в тях. Инициативата с видео материали е част от проекта..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Опитите за регистрация започват преди 15г., но намеренията за всяване на разделение..
В събота облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна и главно в централните и източните райони от Северна България ще има слаби превалявания от сняг. Разкъсвания на облачността ще има през деня над Западна България. Ще духа слаб, по..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..
Оценките на българите за изминалата година в личен план трайно и рязко се отличават от тези за ситуацията в страната и света. Според 22% от сънародниците..
Върховният касационен съд (ВКС) реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския..