В сценичния афиш на Ню Йорк, една от музикалните столици на света, групите, включващи балкански ритми в репертоара си, стават все по-многобройни. Своето увлечение по балканския фолклор не крие и американският акордеонист Матю Фас, който наскоро беше за пети път в България. В интервю за Радио България Матю разказва защо напуска своята работа в ИТ сектора, за да посвети по-голямата част от времето си на своята най-голяма любов – музиката:
По време на първото си посещение в България през 1999 г. Матю е впечатлен от непринуденото изпълнение на малък сватбарски оркестър, който вижда в Благоевград на фестивала „Пирин Пее”. Завръщайки се в Ню Йорк, той е убеден, че иска да свири именно в този жанр. Днес Матю е част от групата „Рая Брас Бенд” – духов оркестър от американски музиканти, свързани от страстта си към балканската музика. Започват със сръбски и цигански мелодии, след това добавят български, албански, турски и гръцки мотиви, като в момента пишат своя собствена музика с балкански ритми. Част са от фолклорната музикална сцена в Ню Йорк, като свирят също в Чикаго, Ню Орлийнс и Сан Франциско, където интересът към балканската музика през последните години нараства.Как се приема фолклора на Балканите отвъд Океана?
През 60-те и 70-те години в Америка имаше много голям интерес към източноевропейската народна музика – казва Матю. – Може би причината беше, че тя се възприемаше като забранен плод. Тази музика беше създавана зад Желязната завеса. Ние не трябваше да я слушаме, не трябваше да мислим за страните там, но имаше хора, особено в колежите и университетите, които се интересуваха от нея. Много от преподавателите в уъркшоповете на Центъра за източно-европейски фолклор са пътували из Балканите през 70-те години. Това са етномузиколози, танцьори, музиканти. В Ню Йорк през 70-те години народната музика е била на мода. Сега има възраждане на интереса към нея и голям наплив от музиканти, които искат да изучават и изпълняват именно балканска музика.
Покрай фестивала Матю вече има много приятели от България в Ню Йорк – това са групата „101 Каба гайди”, танцовият състав „Босилек”, оркестър „Кабиле” и детският хор „Младите гласове на Ню Йорк Сити”. Матю планира да посети България отново – за националния фолклорен събор в Копривщица през август. Следващата стъпка ще бъде да доведе тук всички музиканти от „Рая Брас Бенд” за едно истинско балканско надсвирване на Балканите.
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски..