Началните месеци на мандата си вторият кабинет на премиера Борисов посвети на решаване на най-важни и неотложни според него въпроси на страната. Във външната политика тези въпроси бяха свързани предимно с европейската и евроатлантическата интеграция. Последната седмица обаче подсказва, че кабинетът се готви за актуализиране на регионалната си политика. В контекста на предизвикателството да оползотвори максимално възможностите за ползване на европейски средства при осъществяването на регионални проекти, кабинетът обяви, че ще координира усилията си в тази посока с двете съседки на България, които членуват в ЕС – Румъния и Гърция. Външният министър Даниел Митов заяви в парламента, че синхронизирани с двете съседни държави проекти ще тежат много повече, отколкото такива, за които България кандидатства сама. Тази тристранна координация не предполага обаче пренебрегване на регионални проекти със страни от региона, които не са членки на ЕС. Още повече, че България, Румъния и Гърция имат ангажимент към региона и в рамките на т. нар. Процес на сътрудничество в Югоизточна Европа /ПСЮИЕ/, в който участват заедно със страните от Западните Балкани и Турция. На проведена тази седмица в Тирана среща на държавите, участващи в процеса, външният министър Митов го определи като водещ формат на сътрудничеството в региона. В Тирана България оповести приоритетите си като предстоящ едногодишен председател на процеса от юли месец тази година нататък. Въпросните приоритети подсказват, че София ще актуализира регионалното сътрудничество в рамките на ПСЮИЕ съобразно най-новите предизвикателства, основно в сферите на транспортната, енергийна и инфраструктурна свързаност на държавите от региона, медийната свобода и свободата на изразяване, миграцията и справянето със засилващия се бежански поток. Особено внимание, както можеше и да се очаква, ще бъде отделено на взаимодействието със съседните държави в борбата срещу тероризма.
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..