Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дебют на младия пианист Николай Димитров в „Роял Албърт Хол”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Името на Николай Димитров за кратко време обиколи българските медии в последните дни. Талантливият пианист спечели първа награда от Международния конкурс „Grand Prize Virtuoso”. Предстои му пътуване до Лондон, за да получи отличието си. Концертът, на който освен българинът ще свирят лауреати от Русия, Китай, Германия, Англия, Белгия, Испания и други, е на 13 март в „Роял Албърт Хол”. Николай ще изпълни „Импромптю № 1” от Шопен. Още подробности научаваме от клавирния му педагог Даниела Кюркчиева:

Напоследък в световен мащаб се предпочита участие в онлайн конкурси, защото спестява средства. Изпраща се видеоклип на изпълнението, което се оценява от жури. Конкурсът „Grand Prize Virtuoso” е за струнни, духови инструменти и пиано. Кандидатите са разпределени в пет възрастови категории. Николай бе най-малкият в групата на 13-15-годишните. Голямата награда, която получи означава, че всеки член на журито му е дал максималните 100 точки, затова е поканен за дебют в прочутата „Роял Албърт Хол” в Лондон. След обявяването на лауреатите от състезанието, от Българския културен институт в английската столица се свързаха с нас. Впечатлена съм как за по-малко от 24 часа организираха самостоятелен концерт на Николай, който ще се състои на 12 март, ден преди награждаването. Наред с творби на Бах, Шопен, Шуман и Панчо Владигеров ще изпълни и джаз пиеси. Той има нюх към тази музика, обича импровизацията, отдава му се, затова го насърчавам.

Николай Димитров започва да свири на пиано на 6-годишна възраст, в момента е в седми клас на Националното училище по изкуствата в град Русе. От самото начало на музикалния му път Даниела Кюркчиева работи с него и споделя:

Той е талантливо, но преди всичко трудолюбиво и интелигентно дете, което не само свири на пиано, но и много чете, математиката му върви, пълен отличник е. Обича да се среща с връстници, да ходи на кино, да играе игри в интернет. Много добре импровизира джаз, участвал е в различни концерти, както и в Националната джаз среща в Русе. Аз много държа на последователността в подготовката и мисля, че постепенното натоварване е най-важното за изграждане на един интелигентен млад музикант. Николай вече има успехи. Много добър камерен изпълнител, със своята партньорка Йоана Делимаркова, също моя прекрасна ученичка, са клавирно дуо. Първият им успех е на Международния конкурс „Шуберт” в Русе. Сред наградите им е и първо място на „Американ протеже 2014” – Международен конкурс за пиано и струнни инструменти в САЩ. Това им даде възможност да свирят в престижната „Карнеги Хол” в Ню Йорк. Искам да благодаря на фондация „Русе – град на свободния дух”, за подкрепата – и морална, и финансова. В нейната програма, която стимулира дейността на талантливи русенци, Николай е избран за едно от „Лицата на града”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сопраното Анета Тодорова и инициативите на сдружението за култура и изкуство "Орфей" в Брюксел

Българо – белгийското сдружение за култура и изкуство "Орфей" организира концерт в Брюксел за Деня на влюбените и Трифон Зарезан. В концерта посветен на любовта и виното, ще участват пианистката Антония Кирил Евгениева, цигуларката Жаклин Прейс..

публикувано на 06.02.25 в 10:20

Мери Бойс Бенд честват 30 години на сцената с парти-концерт

Те имат над три хиляди музикални изяви. Песните им "Непознати улици", "Дългият път към дома" и "Слънчогледите" са включен в няколко учебника по музикав България. Както техните хитове, така и наградите и номинациите за творчеството им са десетки, но..

публикувано на 06.02.25 в 10:15

"Там, на завоя" – първа музикална "среща" на Васил Найденов и Братя Аргирови

Вече няколко десетилетия познаваме легендарните български изпълнители Васил Найденов и дуета Братя Аргирови поотделно, но едва сега те за първи път записаха обща песен със заглавие "Там, на завоя". Текстът, в който се разказва за любов и надежда, но..

публикувано на 05.02.25 в 19:05