През изтеклата седмица президентът Росен Плевнелиев посети Сърбия. Визитата бе предшествана от чувствително за България развитие около искането й банкерът Цветан Василев, обвинен от прокуратурата за източване на 203 млн. евро от „Корпоративна търговска банка”, да бъде екстрадиран от сръбските власти. След като Висшият съд в Белград бе приел искането за екстрадиция за основателно, Апелативният съд върна казуса на първа инстанция, с указание от българската прокуратура да бъде поискана допълнителна информация, а първата инстанция да коригира пропуски при досегашното разглеждане на казуса.
Мнозина интерпретираха станалото като отказ за екстрадиция, това предизвика съмнения, че казусът „Василев“ ще се отрази на българо-сръбските отношения и президентите Томислав Николич и Росен Плевнелиев бяха помолени да коментират случая. От коментарите се разбра, че подобно развитие не следва да очакваме. Според Николич вероятно в България Василев е направил престъпление, за което ще отговаря пред нея, а според Плевнелиев просто трябва да се изчака компетентните органи на Сърбия да си свършат работата. Разговорите по същество подсказаха, че колкото и да е чувствителен за София, казусът „Василев“ е не толкова съществен на фона на големия залог в двустранните отношения. Сръбската страна стои зад ангажимента да съдейства за гарантиране на конституционните права на българското национално малцинство на своя територия, а българската – да предложи механизми за привличане на допълнителни инвестиции в районите с етнически българи. В ход са важни проекти за транспортна и енергийна свързаност на двете страни. В изграждането на проекти по трасето на трансевропейския транспортен Коридор 10, който е приоритетен и за двете страни, България инвестира над 1 млрд. евро. И България, и Сърбия продължават да са заинтересовани от проекта за газопровод „Южен поток“. Планира се първо съвместно заседание на двете правителства, а в процес на подготовка е Договор за приятелство, сътрудничество и добросъседство.
Докато събитията около екстрадицията на банкера Цветан Василев не са отказ, а формално забавяне на процеса от съдебната власт, процеси в двустранните отношения са възходящо развиващ се плод на едно много широко междудържавно сътрудничество, в което залогът е неизмеримо по-висок, отколкото една злоупотреба с банкови средства.
На границата с Турция трафикът е изключително интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове "Капитан Андреево" и "Лесово" на изход за товарни автомобили, съобщават от "Гранична полиция" по данни към 6:00 часа тази сутрин. Временно..
В нощта между Йордановден и Ивановден по стар стил (19 и 20 януари) в северозападния град Кула ще бъде изпълнен традиционният ритуал "Къпачи". Той е единствен по рода си, а историята му надхвърля сто години. " Навремето са правили седенки и..
Възпоменателна церемония за жертвите на насилственото преименуване на българските турци по време на т.нар. Възродителен процес ще се състои днес в котленските села Ябланово и Филаретово. На 17, 18 и 19 януари 1985 г. в Ябланово избухват бунтове и..
Във вторник , 21 януари, в сутрешните часове на места в котловините и равнините ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури..
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..