Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Христов: завръщане в „Ковънт гардън”

Снимка: предоставена от Кралска опера – Лондон

На скромна церемония в Кралската опера в Лондон българският посланик в британската столица Константин Димитров връчи юбилеен златен медал на Министерство на културата на България. Получи го изпълнителният директор на операта.

На пръв поглед делово и протоколно, събитието всъщност е знаково. Защото медалът носи името на великия български бас Борис Христов (1914-1993). А на срещата, освен посланик Димитров и шефа на „Ковънт гардън” Алекс Биърд, присъства и друг посланик: на българската музикална култура в Лондон и по света, концертмайсторът на оркестъра на Кралската опера Васко Василев.


От ляво на дясно: Алекс Биърд, Васко Василев, Константин Димитров.Златният медал „Борис Христов” се връчва за принос в популяризирането на българската култура и за участие в световното отбелязване на 100 години от рождението на прочутия български оперен певец през 2014 г. Ето какво сподели Алекс Биърд:

За голямо наше удоволствие се обърнаха към нас да окажем съдействие при заснемането на документален филм, посветен на 100-годишнината от рождението на Борис Христов. Заведохме снимачния екип в нашия център в Дувър, където съхраняваме исторически оперни костюми, показахме някои от тях, които е носил певецът в емблематични роли като Борис Годунов, Крал Филип II, Симон Боканегра и др., и разговаряхме за голямата обич, с която публиката на „Ковънт гардън” обсипваше Борис Христов.

Сигурно усещането да се докоснеш до един от костюмите на харизматичния певец е неповторимо, както личи от биографичния филм за него "Писмо от Тоскана". В началото на 40-те години на миналия век феноменалният бас заминава да учи пеене в Италия и задълго не се завръща в родината. Поради мълчаливия му антагонизъм с комунистическия режим му е отказана честта да пее на сцената на Софийската опера при редките му завръщания в България. Затова пък към „Ковънт гардън” Борис Христов има особена слабост. Там неговият дебют е през 1949 г. в ролята на Борис Годунов в едноименната опера на Модест Мусоргски, която талантливият българин изпълнява на руски език в разрез с дотогавашната традиция.

Каква е символиката на златния медал с името на Борис Христов за Кралската опера в Лондон?

Това е огромна чест, – продължава директорът на институцията Алекс Биърд. – Той беше една от най-големите звезди в света на операта през втората половина на XX в. Гастролираше на сцената на „Ковънт гардън” в продължение на повече от 30 години. Ето защо отбелязването на връзката на великия певец с „Ковънт гардън” е наистина голяма чест за нас.

Всъщност, българската връзка в Кралската опера в Лондон продължава до ден днешен.

България е страна, която винаги е раждала големи музикални таланти – казва Алекс Биърд. – Нашият концертмайстор Васко Василев е българин и навремето, преди около 20 години, когато постъпи при нас, беше най-младият концертмайстор в историята на Кралската опера с неговите 23 години. И днес много оперни звезди от България гастролират на нашата сцена. През месец май с удоволствие посрещаме Соня Йончева, която ще пее в ролята на Виолета от „Травиата” на Джузепе Верди. Виждаме, че българските музиканти продължават да се изявяват в най-престижните оперни театри по света, включително и в „Ковънт гардън”.

Снимките са предоставени от Кралска опера – Лондон





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Театрален спектакъл пресъздава преселването на бесарабските българи

Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов „Преселници", ще се състои тази вечер от 19,30 ч. в читалище „Славянска беседа 1880" (малката сцена на театър "Сълза и смях", ул. Георги С...

публикувано на 23.10.24 в 07:15
Румен Статков ,,Самодиви”

Художникът Румен Статков в нов "Танц" със своята публика

Той е художник, но и философ. Обича да разказва истории в цветове, но и да слуша такива в мелодии. Той е Румен Статков и само преди дни, на 17 октомври, представи най-новата си изложба озаглавена "Танц" в галерия "Нирвана" в София. "Това са картини,..

публикувано на 22.10.24 в 09:55
Радослав Спасов

Отиде си Радослав Спасов – операторът на "Време разделно" и куп емблематични български филми

Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български  филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..

публикувано на 21.10.24 в 08:54