От 27 до 30 март за втора поредна година в Музея за история на София се проведе Великденско ателие за деца. Заниманията бяха полезни и забавни за малчуганите. Те научиха повече за Великден, а след това им бе предоставена възможността да проявят креативност, като изработят различни декорации и украси, свързани с празника. Към децата нямаше някакви изисквания, важното беше максимално да развихрят въображението си. Те сътвориха невероятно красиви кошнички за яйца, украшения за стена от дунапрен, шарени великденски яйца от хартия, картички и венци, които отнесоха у дома, за да украсят в празничните дни.
Подробности за Великденското ателие ни разказа Ерина Кръстева, главен експерт връзки с обществеността на музея:
Миналата година боядисвахме яйца по традиционни техники, тази година заложихме на великденска декорация: как да направим дома си по-красив за празника, как да развием практическите възможности на дечицата, за да направят сами украса за дома си. Паралелно с това им обясняваме какви са традициите за Великден, защо празнуваме, какво означава той за православните християни.
Материалите за работа бяха осигурени от Музея за история на София, а ментори и родители с усмивка следяха детските занимания. Следващата инициатива с деца, която музеят ще организира, е забавен, но и образователен курс за ученици от първи до пети клас през лятната им ваканция. Той ще се проведе през целия месец юни. С какво ще се занимават децата – повече подробности от Ерина Кръстева:
Програмата включва различни видове занимания с археология, българска история, архитектура, рисуване, различни видове игри, упражнения и обиколки из София. Сутрин започваме с най-веселите игри, за да бъдат дечицата щастливи през целия ден.
Снимка: Луиза Лазарова
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..