Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашият фалшив морал

Бойкотът срещу „Билд” е може би началото на един по-задълбочен процес на осмисляне на медиите и тяхната роля в обществото. Дали това ще се случи и в България?
Снимка: bild.de

За 150 семейства тазгодишният Великден ще бъде тъжен. Причината е самолетна катастрофа, която медиите в цял свят отразиха подробно, често преминавайки всякакви морални граници. Журналистите трябваше да направят шпагат между изчерпателната информация и уважителното въздържание. И ако самолетната катастрофа от 24 март насам някак логично продължава да е сред водещите теми в медиите в Германия, Франция и Испания, то удоволствието, с което българските медии разнищват темата без никакво съчувствие и пиетет, е неморално.

В профила си във Фейсбук една от обществените телевизии в Германия заяви категорично, че няма да публикува класации на най-страховитите самолетни катастрофи и ще се въздържа от пикантна информация около жертвите и семействата им. В интерес на истината, телевизията не успя напълно да спази това обещание. Още по-малко го направи булевардният вестник „Билд”, чийто коментар след катастрофата предизвика безпрецедентен бойкот на най-тиражното издание в Германия. Според германците, при отразяването на трагедията във френските Алпи вестникът е прекрачил всякакви граници, публикувайки безпочвени спекулации, конспиративни теории, снимки на жертвите и не на последно място разкривайки самоличността на втория пилот. Бойкотът започна от една малка бензиностанция, която обяви, че спира продажбата на жълтия вестник, но бойкотът е може би началото на един по-задълбочен процес на осмисляне на медиите и тяхната роля в обществото.

Какво се случи в това време в България? Стенещите иначе за пари национални телевизии се надпреварваха във включванията на живо от мястото на катастрофата и от родното място на пилота, плащаха скъпо струващи сателитни връзки с Германия и Франция, светкавично подготвиха драматични заставки, излъчваха спекулативни интервюта със съмнителни специалисти, и всичко това в името на рейтинга. Колкото по-драматично се представяше темата, толкова по-големи професионалисти се чувстваха журналистите. И в България бяха публикувани снимки на втория пилот, а името му е познато на всеки. Но никой не се замисли, дали тази реакция е правилна, а за бойкот на скандализиращите медии и дума не може да става.

Един от първите уроци по журналистика се отнася до простото правило в правото: невинен до доказване на противното. Много скоро след това журналистите трябва да са научили, че всеки има право на лично пространство, пък бил той и предполагаем виновник за самолетна катастрофа. Тези елементарни правила спазват само шепа български журналисти. Но журналистите също са хора, а воайорството и страстта към сензации са присъщи на всички ни. Откакто има социални мрежи, нисшите страсти си имат и свой дом. В мрежата всеки е експерт по всичко – от футбол, през анексирането на Крим и дълговата криза в Гърция до правилата в пилотската кабина. Пак там шумно се рекламира ексклузивен запис на последната минута на полета. Забележката: „Все още не е ясно дали записът е достоверен” е достатъчна причина да не го публикуваш. В Алпите катастрофира не само самолет с 150 души на борда, а уви, и моралът в журналистиката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Украински деца посрещнаха в Бургас Дядо Коледа

Десетки украински деца, които живеят в Бургас, събраха родители и учители на тържество, посветено на предстоящите рождествени празници. Децата са в предучилищна възраст и учат в Центъра за подкрепа на личностното развитие в града, предава БТА. В момента..

публикувано на 21.12.24 в 12:10
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Във Виена разследват българка, която е работила за руска шпионска мрежа от Великобритания

Шпионската мрежа от българи на Ян Марсалек във Великобритания е имала агентура в Австрия, пишат австрийски и германски медии, цитирани от БГНЕС. Виенската прокуратура разследва българка за шпионаж в полза на руските тайни служби. Между следените от нея..

публикувано на 21.12.24 в 11:40

Няма данни за пострадали български граждани при нападението в Магдебург

По информация на българското посолство в Берлин към момента няма данни за пострадали български граждани след терористичната атака в град Магдебург, при която автомобил се вряза в коледния базар в града. Посолството е в постоянен контакт с местните..

публикувано на 21.12.24 в 10:55