В навечерието на Деня на космонавтиката, 12 април, министърът на икономиката Божидар Лукарски и представителят на ЕКА Ерик Морел де Вестгавер подписаха споразумение, по силата на което до края на тази година страната ни става член на Европейската космическа агенция (ЕКА). България ще получи статут на „кооперираща държава” и 5-годишен план до получаване на пълноправно членство. За този период тя ще плаща вноска от около 1.3 млн. евро годишно, а българските фирми и научни институти ще могат да участват в програми на агенцията, чиято годишна стойност е около 3 млрд. евро. Деветдесет процента от годишната вноска ще е насочена към проекти на български на компании, учебни заведения или институти, поясни министър Лукарски и допълни:
Категориите дейности, които ще бъдат обхванати в този план включват: технологии и оборудване, научни проекти и експерименти, използване на данни и подкрепа на малките и средни предприятия. За одобрение на 5-годишния план Агенцията ще подготви специален инструмент, който ще позволи на България да се ангажира финансово, чрез определяне на дейностите, които ще бъдат финансирани в страната. Призовавам бизнеса и научните среди да се включат активно със свои проекти и да се възползваме максимално от големите възможности, които ни предоставя подписаното днес споразумение.
Представителят на ЕКА Ерик Морел оцени подписването с България като специално, защото:
Това е десетото споразумение, което подписваме за кооперираща държава – коментира той. Днешното споразумение ще позволи на България да участва директно в програмите на агенцията.
За периода 2014-2020-а ЕС е заделил около 12 млрд. евро за космическите си програми „Галилео” и „Коперник”, като 75 процента от сумата се предоставя на ЕКА.
България има близо 40-годишна история в космическите изследвания, белязани от два национални спътника, двама космонавти и участие в различни експерименти и програми.
Според директора на Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН проф. Петър Гецов, присъединяването на страната ни към Агенцията е на дневен ред през последните 10-15 години, а забавянето се е дължало на необходимостта от финансов ангажимент или членски внос.
Преди подписването на спорaзумението за сътрудничество, българските фирми и научни организации са нямали директен достъп до участие в програмите на ЕКА. Въпреки това те са участвали като подизпълнители в редица проекти. Подобен проект в момента е роботът „Екзомарс”, който е подобие на американския „Кюриосити” и ще бъде изстрелян от ЕКА, каза за Радио България проф. Гецов и допълни:
Чрез странични проекти много от нашите апаратури се намират в Космоса сред различни руски, американски, европейски спътници. Това е оборудване за измерване на космическата радиация, където ние имаме големи традиции. Само на международната космическа станция ние от 2005-а година имаме участие с наша апаратура. България има и сериозен успех в областта на дистанционните методи. Наскоро завърши проектът „КОРИНИ – земно покритие” (CORINE Land Cover), който ИКИТ осъществяваше по линия на ЕК за изследване на водите и тенденциите при различното земно покритие.
След подписването на споразумението с ЕКА българските фирми и научни организации ще имат вече директен достъп до програмите, финансирани от Агенцията.
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с Бога, чрез тайнството "кръщение". И още – през декември 2024 година Google обяви най-търсените думи и..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...