След решителната среща за изграждането на интерконекторите между България и Гърция и между България и Румъния, които представляват т. нар „Вертикален газов коридор", Панайотис Лафазанис, министър на възстановяването на производството, на околната среда и енергетиката на Гърция, даде интервю специално за Радио България.
Тук сме на тристранна среща на министрите на енергетиката на Гърция, България и Румъния с цел да дискутираме и да дадем тласък на т. нар. Вертикален коридор, т.е. – на системата от газопроводи, които ще преминават през нашите територии. Синьото гориво ще идва от Азербайджан, ще преминава в Гърция, от там ще продължава към Албания и през Адриатическо море ще стига до Италия. В момента става дума за един лъч, който от гръцкият град Комотини ще минава през България и ще стига до Румъния. Резултатите от разговорите са много положителни и най-важното е, че определихме графика за реализацията на проекта, чиято основна цел е да осигурят на потребителите – граждани и фирми, по-добри цени. Положихме едно добро начало и следва да координираме усилията си за да изпълним тази идея.
Българската част на газопровода ще започне да се строи през 2016 г. и се очаква всичко да е приключило до 2018-а, като, според гръцкия министър, става дума за един много значим проект за следващите поколения. Споразумението е вече факт и решенията са взети – направени са изследванията, всичко е начертано и остава само реализацията, а тя ще се случи, защото финансирането е налице.
Проектът е от европейско значение и смятам, че средствата ще са достатъчни за да го завършим“ – заяви категорично министър Лафазанис. През тези тръби няма да минава просто природен газ. Те ще бъдат проводници на приятелство и сътрудничество за нашите народи. Отношенията между България и Гърция са отлични, но има пространство за още по-добро развитие. Енергетиката е базата, на която се изграждат икономическите отношения, полагаме усилия и в сферата на търговията, инвестициите, туризма и културата. Нашите народи имат общи културни корени, общи традиции, общо историческо развитие и могат да имат общо бъдеще – на базата на общи ценности и цели.
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Темата за качеството в предучилищното и училищното образование е ключова за България, но към Закона за предучилищно и училищно образование няма..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..
НАТО ще разгърне 10 000 войници, 17 кораба, 20 самолета, 1500 бойни машини и артилерия в България, Румъния и Гърция по време на Steadfast Dart 2025. Това..