Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободен пазар – една история за безвъзмездното споделяне

БНР Новини
Снимка: Луиза Лазарова

В края на седмицата в столичната Борисова градина се проведе „свободен пазар”. В неделния ден, точно в три часа следобед, ентусиазирани софиянци започнаха да нареждат вещи, които вече не са им необходими, върху пейките близо до езерцето с лилии. Хората раздаваха нещата си абсолютно безплатно на минувачите. Всеки можеше да избере какво му харесва и да го отнесе вкъщи, без да се налага да заплаща за него. Настроението сред участниците беше приповдигнато и весело. Малко хора си тръгваха с празни ръце. Ненужните вещи за едни, се оказаха съкровища за други. Хората изразиха мнение, че този пазар не е проява на благотворителност, а по-скоро на солидарност, защото има достатъчно за всички и няма смисъл от вещи в  домовете ни, които да събират прах, и от препълнени гардероби с дрехи, които сме обличали само по веднъж!

За смисъла на тази добра инициатива ни разказа един от организаторите – Валентина Минчева, добротворец в „Свободен център за свободни хора”:

„Свободно обменяме вещите си. Вие може да оставите две книжки и съответно да не вземете нищо. Възможно е и да не оставите нищо, но да вземете това, от което имате нужда. От няколко часа хората се разполагат и носят всякакви неща – техника, дрехи, книги, дискове и т.н. Мислим да организираме подобна инициатива всеки месец, но на различни места в града. Всеки оставя това, което не му е нужно, за да послужи на друг човек.”

СнимкаЕдва петнадесет минути след започването на пазара по-запазените и привличащи погледа стоки вече си имаха нови собственици. Разбира се най-голям беше напливът към по-новите и лъскави предмети и дрехи. Но в крайна сметка хората отстъпваха избраните предмети на по-нуждаещи се. Всъщност идеята на „свободния пазар“ е да покаже, че могат да се създават приятелски взаимоотношения между непознати  хора, че истински важните неща не се купуват с пари, а също и че безвъзмездното споделяне носи по-голямо удовлетворение от печеленето на пари.

Трима младежи бяха дошли да прекарат заедно слънчевата неделя и да раздадат част от вещите си:

„Аз донесох една раница с книги, един кош за пране  и торба с играчки на брат ми” – каза Игнат Игнатов, а Калоян Велинов допълни: „Плюшени играчки, колички. С приятелката ми донесохме стари дрехи, бижута, даже една ръчна машина за шиене. Доста бързо се взеха, което беше учудващо. Нещата, които бяха по-запазени се взеха като топъл хляб.”

Две млади дами се разхождаха из пазара с по няколко книжки в ръка, които току що бяха „осиновили”. Те споделиха, че за първи път посещават подобен пазар и не са донесли нищо, но разказаха за находките си:

„Дойдохме да разгледаме и каквото ни хареса си го взимаме. На мен ми допадна книгата „Махало за начинаещи: силата да постигнете всички цели” – каза Ралица, а приятелката й Ана допълни: „Аз пък си взех учебник по „Счетоводство на предприятието”, учила съм по него, но го нямах, а ми е интересно пак да си го препрочитам.”

СнимкаИзводът е, че свободният пазар е нещо, от което всички печелят.

Снимки: Луиза Лазарова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Военни автоколони ще преминат през страната ни за мащабно учение на НАТО

От днес до вторник през страната ни ще се придвижват първите военни автоколони за участие в учението Steadfast Dart 2025 на НАТО на територията на Румъния. Предвижда се в продължение на три месеца алиансът да разположи 10 хил. военни на източния си..

публикувано на 12.01.25 в 11:05

Столичната община осигурява "По-голям брат/сестра" на децата в социални институции

Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..

публикувано на 12.01.25 в 09:07

Кои са изобретенията със знак "Направено в Унгария"?

Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..

публикувано на 12.01.25 в 07:30