Тази година сред младите кандидати бяха представители на България, Русия, Грузия, Украйна, Япония, Тайван, дори Австралия. Конкурсът започна на 29 април, а на 8 и 9 май бяха обявени лауреатите. През следващите минути ще ви покажем събитието през погледа на две известни дами в света на класическата музика, представители на международното жури.
В журито, което оценяваше постиженията на младите пианисти, беше известната пианистка проф. Елисо Вирсаладзе – преподавател в Московската консерватория от 1967 г. и в Университета за музика и сценични изкуства в Мюнхен от 1995 г. Ето и какво каза тя за слушателите на Радио България:
Хубаво е, че този конкурс има традиции. Мисля, че ще продължава да се развива в бъдеще и ще достигне още по-добро ниво. В България съм била много пъти, но това е първото ми участие като член на международното жури в Шумен. Много съм щастлива, всичко е организирано прекрасно. Макар и сравнително малко на брой, участниците бяха перспективни, показаха добри качества. Направиха ми впечатление младите музиканти от България, Русия, Украйна. Мога да кажа, че всички се представиха достойно. Разбира се, познавам много български пианисти. Още преди години съм слушала многократно Милена Моллова, която направи прекрасна кариера по света. Всички знаеха имената на Алексис Вайсенберг и Юрий Буков – те са от по-старото поколение. На много конкурси съм слушала Евгени Божанов – талантлив музикант, пожелавам му успехи. Сред цигуларите не мога да не спомена Стойка Миланова и Минчо Минчев. Прекрасни изпълнители и педагози. Накрая искам да кажа, че много обичам страната ви и винаги се радвам, когато имам възможност да съм тук.
При пианистите първа награда спечели 19-годишната А Ин Юн от Корея, студентка в Московската консерватория. На второ място се класира Стефан Бонев, който в момента учи в Hochshule fur Musik und Theater, Хамбург. Той спечели и два специални приза. Трети е Георги Бойкин, студент в НМА, в класа на проф. Борислава Танева.
Известен изпълнител и дългогодишен преподавател по цигулка, проф. Стойка Миланова обобщава своите впечатления от конкурса така:
Поканата да се присъединя към колегите приех с много голяма радост. Благодарност към организаторите, към кмета на гр. Шумен и неговия екип. Тази година в състезанието по цигулка имахме участие от различни страни – Корея, Литва, Япония, Турция, Грузия, Унгария. Със съжаление отбелязахме факта, че липсват представители на България. Повечето от тези млади хора, които оценявахме, учат при български преподаватели в различни консерватории и университети по света и показват добри постижения. Общото ниво беше много високо. Новост в организацията е включването на два оркестъра за финала. Концерти от Й.С.Бах цигуларите изпълняват с Камерен ансамбъл "Софийски солисти", диригент Пламен Джуров. А с Русенска филхармония – по-големите солови концерти. Това дава възможност "да ги огледаме от всички страни". Бях в журито още на първото издание. Тогава, наред с председателя проф. Минчо Минчев, в него беше големият педагог и изпълнител проф. Ифра Нийман, проф. Дора Иванова и др. Сред задължителните пиеси в този конкурс са произведения на световноизвестния наш композитор Панчо Владигеров. Еднакво добре ги изпълняват и българи, и чужденци. Слава Богу, много бариери в изкуството паднаха през последните десетилетия. Младите хора са свободни да пътуват, да се явяват на различни конкурси по света. Искам да пожелая на организаторите успех в подготовката на следващите издания.
Цигулковото жури присъди общо шест награди. Първа се класира Кана Егашира от Япония.
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..
Даниела Николова-DaniAN (споделя с нас новата си песен "Тиха звездна нощ". Историята около създаването ѝ е в съзвучие с Коледните празници, защото е свързана със семейството и любовта на близките ни хора. DaniAN пише музиката и текста заедно със..
Коледа дойде! Щастливи сме, ако имаме топлина и успеем да дарим обич и усмивка на хората край нас. А коледното настроение – то е в сърцата, в светлините, украсата и …. в песните. "За всички нас, светлите празнични дни в края на годината са..
Песните на група "Тангра" ни вълнуват вече почти половин век. "Тангра" живее много активен музикален и творчески живот в обновен състав – от около седем..
В края на 2024 г., два месеца след "Песен за нея" , Папи Ханс представи следващия си проект, зареден с много емоции - "Паркинга". Песента вече е..