Инфарктните преговори в четвъртък, които се проведоха в парламента, между политическите сили от управляващото мнозинство с участието на вицепремиера по координация на европейските политики и институционалните въпроси Меглена Кунева и правосъдния министър Христо Иванов, произведоха обнадеждаваща новина. Следващата сряда ГЕРБ ще започне събирането на необходимите 60 подписа за внасяне на предложения за корекция в основния закон. Законопроектът с промените в Конституцията свързани със съдебната власт се очаква още същия ден да бъде внесен в деловодството на Народното събрание.
Предлага се мандатът на Висшия съдебен съвет да се намали от 5 на 4 години. Висшият съдебен съвет трябва да се раздели на две колегии – съдийска и прокурорска, което бе препоръка на Брюксел и Венецианската комисия от години. Oколо това са се обединили по време на консултациите ГЕРБ, Реформаторският блок и Патриотичният фронт. Междувременно стана ясно, че между двете четения „реформаторите“ ще предложат с готвените промени да бъде въведена и възможност за освобождаване на главния прокурор в случай на системно нарушение на конституцията, законите и уронване на престижа на съдебната власт. Както се очакваше, главният прокурор Сотир Цацаров окачестви идеята като опит за „овладяване на прокуратурата“ и обясни, че Конституционният съд вече се е произнесъл дали парламентът може да сменя главния прокурор и председателите на върховните съдилища. От ПФ имат предложение министърът на правосъдието да председателства двете колегии и пленума на ВСС.
Позицията на АБВ, която подкрепя правителството, е различна. Те са за задължително свикване на Велико народно събрание, против са пленумът да не взима абсолютно всички решения, както и не искат разделяне на ВСС на две колегии.
Ако се наложи, вместо от АБВ, ГЕРБ може да предпочете подкрепа от Български демократичен център. БДЦ единствени от опозицията са били поканени на проведените срещи.
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България. Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Първата шейни зона на Витоша отвори врати, след като в планината натрупа достатъчно сняг и утъпквателните машини могат да обработват широкия терен...
" Според правилата на църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви ." Така патриарх Даниил коментира пред..