Необичайно острата и протяжна политическа криза в Македония продължава да занимава международната общност. След два кръга неуспешни преговори между управляващи и опозиция, в понеделник предстои трети, за който в Скопие ще бъде и еврокомисарят Йоханес Хан, придружен от трима евродепутати. Стана известно, че Европейската служба за външна дейност обмисля и възможността скоро да определи и специален пратеник на ЕС в Македония. Българският външен министър Даниел Митов коментира, че подкрепя идеята за такъв специален пратеник, с което донякъде произведе изненада. По неофициални информации, досега на София се е гледало като на евентуален посредник в усилията за разрешаване на македонската криза, предвид добрите познания, които има за западната й съседка. София наистина желае да присъства в международните усилия за подпомагане постигането на решение, но не като посредник, а само като активен участник в процеса. Това косвено се потвърждава от факта, че на последния Съвет по външните работи на ЕС министър Митов предложи с политическата криза в Македония да се ангажира ЕС като цяло. А самата новина за специален пратеник на ЕС се оказа не нова – пред БНР министърът уточни, че става въпрос за германска инициатива, която България е подкрепяла отдавна заедно с Холандия, за да се получи ангажираност на всички европейски институции с проблема. За подобнасдържаност на София от по-активна роля има сериозни аргументи. Първо, ситуацията в Македония стана прекалено сложна, за да се очаква да бъде преодоляна с индивидуални усилия на отделни държави. А за сложността на ситуацията говори самият факт, че ЕС обмисля да има там специален пратеник, какъвто досега той си бе позволявал да излъчва само за проблемите около етническия конфликт от 2001 г. На второ място, ангажимент за свой специален пратеник или посредник България не би трябвало да поема и поради факта, че подобни функции по принцип не се възлагат на съседни държави. Връзките между България и Македония наистина са много близки и добри, но в някои отношения и твърде деликатни, от което определени сили биха могли недобросъвестно да се възползват. Иначе отношението на София към западната съседка остава непроменено – Македония е независима и суверенна държава и трябва да участва в европейските и евроатлантическите процеси именно като такава, след като покрие необходимите критерии. През изтеклата седмица България пое ангажимент да работи за тази цел активно в региона като ротационен председател на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа.
Протест пред сградата на Българската народна банка в защита на българския лев и против влизането на България в Еврозоната започна по обяд в центъра на София. Организатори са партия "Възраждане" и граждански организации. Участниците настояват за..
Спряха частично ремонта на "Дунав мост", свързващ България и Румъния, предаде БНТ. Това се е наложило заради ниските температури през последните дни в Русе и цялата страна.Очаква се следващата седмица ремонтните дейности на "Дунав мост" да бъдат подновени...
ДПС-ДПС около Ахмед Доган иска да има свои заместник-министри, областни и заместник областни управители, както и представители в регулаторите, за да поеме политическа отговорност. Това заяви пред БНТ депутатът от партията Рамадан Аталай. Той посочи, че..
Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се..