На втори юни – деня, в който почитаме паметта на поета-революционер Христо Ботев, неговите четници и загиналите за свободата и независимостта на България, избрахме да ви разкажем историята на една популярна и обичана песен.
Връзката между двамата големи български творци има своя интересна история. Едва 15-годишен, Вазов става помощник-учител в Калофер, при даскал Ботьо Петков – баща на революционера. Често слуша тревогите на своя наставник. Те са породени от непокорния и буен нрав на сина му Христо, изгонен от гимназията в Одеса. По-късно има случай лично да се запознае с него. Ботев дори успява да спечели Вазов със своите „комунарски идеи“. Но преди всичко със силата на поезията си, разбира се.
Първата мелодия, на която се запява „Тих бял Дунав“ (и за която говори в спомените си Вазов), е от неизвестен автор. Според някои източници, композиторът на музиката, с която е популярна днес, също е анонимен. Но в биографията на Иван Караджов е записано, че именно той е нейният създател. Известен български революционен деец и общественик, Караджов се появява на този свят година преди гибелта на Ботев. Родното му село е близо до Горна Джумая (днес Благоевград), по онова време в границите на Османската империя. Завършва Солунската българска мъжка гимназия, там се присъединява към ВМРО. Продължава образованието си в Императорската певческа школа в Санкт Петербург, дипломира се през 1902 г. Негов съвременник го описва като „добър и приятен събеседник, човек с широка душа, голям българин, обзет от идеята за освобождението и обединението на българското племе…“ Като учител по пеене и нотно писмо в гимназията, която е завършил, пише музика по стиховете на Вазов. Годината е 1909-а. Пръв изпълнител е училищният духов оркестър. Творбата му създава неприятности с властите, преследват го, наказват го, преместват го в друга гимназия. До края на живота си (през 1934 г.) Иван Караджов остава пряк участник в борбите на ВМРО.
Днес „Тих бял Дунав“ е неизменна част от репертоара на различни по състав хорове и духови оркестри. Изпълнява се на национални празници и като част от концертни програми. Тази прекрасна патриотична песен е любима и за „Радиодеца“.
Мери Бойс Бенд изпълняват обещанието си да изпият лятото докрай с новата си песен "Събуди ме чак през май". Верни на себе си, в навечерието на зимата музикантите ни потапят в топли емоции, характерни за всичките им песни от последните вече три..
Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27 ноември, съобщи БТА, позовавайки се на Посолството на България в Румъния. Събитието е..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо Младенов, и нямат търпение да представят новите си песни от техния съвсем нов албум "Несломен"...
Коледа дойде! Щастливи сме, ако имаме топлина и успеем да дарим обич и усмивка на хората край нас. А коледното настроение – то е в сърцата, в..
Даниела Николова-DaniAN (споделя с нас новата си песен "Тиха звездна нощ". Историята около създаването ѝ е в съзвучие с Коледните празници, защото..