Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всички българи в интернет

Снимка: архив

Грешни изводи от изследване на Европейската комисия, че съществува риск от „цифрово изключване” на живеещите в селските райони в България, води до 20 млн. евро ненужно европейско финансиране за широколентов интернет в малките населени места. Това съобщи Тодор Галев, главен експерт на фондация „Приложни изследвания и комуникации”. Парите са отпуснати по ОП „Регионално развитие” през миналата година, а изследването, според което достъп до високоскоростен интернет имат едва 0,2% от живеещите извън големите градове, е направено през 2013-та не от „Евростат”, а от фирма за пазарни анализи. Гафът идва от факта, че у нас пазарът е раздробен, доставчиците, известни още като „ланки”, са около 700 на брой, за разлика от другите страни в ЕС, където фирмите са много по-малко, но с по-голям пазарен дял. По този начин запитаните от България 12 големи фирми, които работят в градовете и покриват малка част от околните села или въобще не ги покриват, изкривили данните. Оказва се, че и в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията също не са усетили разминаването на изследването с действителността и са цитирали данните в един официален документ – „Стратегия за цифрово управление 2014-2020-та”. Така, според Галев, с европейските пари у нас ще се изгради мрежа, която ще дублира съществуващата.

Независимо изследване, проведено от фондация „Приложни изследвания и комуникации”, показва, че за миналата година около 90,3 процента от населението на страната има достъп до високоскоростен интернет по кабел, а 99 на сто от българите имат достъп до мобилен интернет. Тодор Галев комантира още:

Делът на населението с базов широк интернет или с над 2 мeгабита в секунда, в селските райони е 80,5 процента. Що се касае до т.нар интернет от ново поколение със скорост над 30 мегабита в секунда, услугата се ползва от 78,2 процента от населението в страната и 58,7 процента от населението в селските райони. Това между другото е малко повече от средното за ЕС.

Цените на широколентовия интернет в България варират от 5 лв. месечно за скорост до 2 мегабитаза секунда до 800 лв. – за 1 гигабит за секунда. Проучването показва още, че именно достъпният интернет е причината за бурното развитие на информационните и комуникационните технологии у нас. Прогресът през последните 6-7 години на иновативните услуги с висока добавена стойност, известни още като аутсорсинг, е и благодарение на масовия достъп до интернет. Практиката много често е международни ITкомпании да установят свои развойни центрове у нас, след като закупят бизнеса на българския си партньор. Друга ниша, в която нашите специалисти успешно се конкурират на международния пазар, е обработката на бази с данни. Една от големите финансови институции анализира у нас информацията от банкирането си в Европа. Българските фирми се ползват с успех и в разработката на мобилни приложения, софтуер за управление на танкери и др.

Вероятно високосоростният интернет е една от безспорните причини за развитието на IT сектора в България. Но също така, държавата има най-малка намеса и значение за работата на технологичните компании и това също може да е предпоставка за прогреса им.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България и Румъния работят за подобряване на корабоплаването по Дунав

Условията за корабоплаване по река Дунав ще бъдат подобрени чрез европроект DISMAR на стойност 10 млн. евро, съобщи БТА, цитирайки изпълнителния директор на Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД) в Русе Ивелин Занев...

публикувано на 29.06.24 в 10:25

Ретро автомобили, симулатори и игри за Националния ден на безопасността на движението

На 29 юни по повод Националния ден на безопасността на движението по пътищата Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата" организира фестивал от 11 до 14 часа на площад "Княз Александър I Батенберг" в столицата, пред Художествената..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Резерватът

В почивните дни – облачността намалява и валежите спират

Още преди полунощ облачността ще намалее и през втората половина на нощта ще бъде ясно. Вятърът в Източна България временно ще отслабне.  В събота, 29 юни, ще бъде слънчево. В следобедните часове, над източната половина от страната и планинските..

публикувано на 28.06.24 в 19:30