Мотивирано от най-новите предизвикателства на тероризма, както и от настойчивите международни призиви за безкомпромисна борба с него, българското правителство направи тази седмица нови стъпки към затягане на мерките срещу явлението чрез предложения за промени в закона за личните документи.
Забраните за пътуване на български граждани зад граница ще стават вече със заповед на шефа на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), а не както досега от министъра на вътрешните работи. Прехвърлянето на тази отговорност от министъра към шефа на агенцията, предполага, че мярката може да бъде предприемана само при доказана от специалните служби заплаха за националната сигурност без необходимост от политическа санкция. При това, според проекта, изключително при наличие на данни, че извън страната санкционираните биха участвали в терористичен акт или обучение на терористи. Досега националното законодателство предвиждаше предимно санкции за терористични прояви и свързани с тях дейности на територията на страната, като например създаване, ръководене и участие в терористични групи; приготовления на терористични актове, подбуждане към извършване на такива и финансиране на тероризъм. С новите мерки кабинетът фактически вече цели и ограничаване на възможностите за износ на тероризъм, а това засилва ангажимента на страната с глобалната борба срещу явлението.
При подозрения за тероризъм ДАНС ще може да забранява също издаването на визи и удължаването на престоя на чужденци в страната, като за съответните причини ще уведомява Шенгенската информационна система. Някой би казал, че предвижданите нови мерки срещу тероризма са твърде сурови и ограничаващи свободата на движение, но те напълно съответстват на призивите и препоръките на ООН в тази сфера. Мерките биха могли да са и по-сурови, ако например се изпълнеше едно неотдавнашно предложение на ДАНС за законодателно инкриминиране на самото изповядване на радикален ислям. Материята обаче е твърде чувствителна и деликатна, за да бъде решена с един замах, а правителството е наясно с това.
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla montifringilla), 591 от които – мъртви. Информацията за бедствието е постъпила по обед на 1 януари, когато..
Стотици македонцски граждани карат автомобили с кюстендилска регистрация, дори са ги закупили в града и са ги регистрирали в местната пътна полиция, коментират общински служители. В Кюстендил колите минават и технически преглед. Водачите им имали..
За едно кафе на брега на Бяло море и обяд с морски деликатеси пристигнаха стотици българи след отваряне на границата. За една разходка до Солун без опашки по границите, коментират нашите сънародници, които вече пият кафе на слънце при температури 18..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..