Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири правила за успешен бизнес в България

БНР Новини
Вицепремиерът Меглена Кунева и и постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън
Снимка: БГНЕС

В България има проблем с върховенството на закона, което оказва отрицателно въздействие върху икономиката на страната. Това заяви вицепремиерът по европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева по време на Седмия икономически форум за Югоизточна Европа, който се провежда в София.

В изследване на „Отворено общество” 2/3 от анкетираните смятат, че законът не се прилага еднакво към всички. Също 2/3 от тях считат, че законите са несправедливи. Ефективността на законодателния процес може да се подобри чрез новите за България, но не и за други страни от ЕС, граждански инициативи за законодателство.

Все повече се приближаваме до техническите възможности на демокрацията – коментира Меглена Кунева.В рамките на едно поколение, освен печатното слово, вече разполагаме с интернет и социални мрежи. Това няма как да не се отрази и на законодателния процес. Опитваме се да компенсираме изоставането чрез „оценка на въздействието”, публични обсъждания и референдуми, които може пряко да повлияят на законодателството.

Недоверието в законодателството намалява притока на български и чужди капитали в икономиката, счита представителят на Световната банка у нас Тони Томпсън, който участва в икономическия форум. Според него, за да изгради успешен бизнес у нас, една нова българска или чужда компания трябва да спазва четири правила:

Първият ми съвет към фирмите е да стоят максимално далече от изпълнителната власт. Това означава да не се инвестира в сектори, в които се намесва правителството като регулатор или като клиент. Защото за съжаление опитът сочи, че на него не може да се разчита.

На второ място, препоръчвам да се избягва подписването на договори с когото и да било. Ако се съдите по договор в България, рискът да изгубите делото е много голям.

На трето място – трябва да се преодолее липсата на квалифицирана работна ръка. Ако искате да успеете, трябва да имате стратегия как ще привлечете специалисти с нужните умения. Вариант е партньорство с висши учебни заведения.

И на четвърто място, не влизайте в отношения със силните на деня. Те ще направят живота ви ад и ще ви изхвърлят от бизнеса.

Тони Томпсън счита, че за подобряване на условията за бизнес в България е необходимо също да се повиши договорната дисциплина, да се реформира образованието и публичната администрация.

Друг проблем според експерта е, че в момента около 20% от завършилите висше образование българи напускат страната, което е свързано с възможностите да намерят по-добре платена работа в чужбина, както и по-качествена социална система.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българската лична карта е избрана като най-добрата в Европа на престижно изложение в Швейцария

На изложение-конференция High Security Printing EMEA-2025 в Базел, Швейцария, българската лична карта спечели първо място за най-добра лична карта в Европа за 2024 г ., съобщи МВР. Освен за модерния и естетичен дизайн, българската лична..

публикувано на 08.02.25 в 17:58

Стара Загора е домакин на Национален кулинарен форум

За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..

публикувано на 08.02.25 в 07:05

Учебният център на Летище София ще обучава специалисти от цял свят

Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..

публикувано на 08.02.25 в 06:15