Президентът Росен Плевнелиев направи тази седмица посещение в Грузия – първо на български държавен глава в Грузия от 15 години насам. Разменените послания по време на визитата показаха, че подкрепата на България за европейската и евроатлантическата интеграция на кавказката страна не се е променила, независимо от смените на властта в София.
На срещата си с грузинския президент Гиорги МаргвелашвилиРосен Плевнелиев потвърди категорично, че България подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Грузия. И прецизира, че „България не признава т.нар. „договори“ между Руската федерация и Абхазия и Южна Осетия, които подкопават международните усилия за стабилизиране на ситуацията в региона“. Относно въпросните договори, в началото на тази година външното министерство заяви, че те нарушават суверенитета и териториалната цялостност на Грузия и напомни, че България не е признала новите квазидържавни образувания, нито резултатите от проведените там избори. По същество, с различни нюанси и степени на категоричност, София заявява подкрепа за суверенитета на Грузия от 2008 г. насам. Не само в двустранен план, и в рамките на така наречената Нова група приятели на Грузия, създадена още преди събитията, довели до въоръжения конфликт между Русия и Грузия. Когато Москва прекрати военната операция в Грузия, тогавашният премиер Сергей Станишев приветства тази стъпка и предложи решаване на конфликта да стане чрез политически диалог с посредничество на ЕС, на който евентуално София да бъде домакин.
Тази седмица в Тбилиси президентът Плевнелиев изрази и подкрепа не само за евроатлантическата, но и за европейската интеграция на страната. Такава подкрепа София заявяваше категорично и по време на управлението на правителството на Пламен Орешарски, създадено с мандат на БСП. През 2014 г. на заседание на комисията НАТО-Грузия външният министър на това правителство Кристиан Вигенин приветства ангажимента на грузинското правителство за интеграция в НАТО, подобно послание отправи и при свое посещение в Грузия, а месеци по-късно приветства и парафирането на Споразумението за асоцииране на Грузия с ЕС.
Свидетелство, че няма промяна в българската подкрепа за Грузия въпреки смените на властта в София, е и оценката на президента Гиорги Маргвелашвили, дадена в края на визитата на президента Плевнелиев, че тази подкрепа е „стабилна и систематична”. Затова както София, така и Тбилиси очакват визитата не да донесе някаква промяна, а по-нататъшно развитие и укрепване на двустранните политически и икономически отношения.
В „България днес“ на 4 февруари говорим за ситуацията на гръцкия остров Санторини и има ли опасност за българите, които се намират там. За екологията и взаимоотношенията между човек и природа ще говорим с едни млади българчета, които вече..
В сряда, над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места, в Източна България и планинските райони, ще превали съвсем слаб сняг. Ще духа до умерен, в източните..
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана..