В България Международният ден на бежанците беше отбелязан подобаващо в събота с кръгли маси, срещи, съобщения за отпуснати средства и успокоителни напеви от страна на властите, че ние работим по въпроса със засилващата се миграционна вълна, ситуацията е трудна, но ще се справим, солидарни сме с Гърция и Италия.
Вицепрезидентът Маргарита Попова бе патрон на конференция на тема „Партньорство за интеграция на бежанците в България”. С прозрение тя отбеляза, че получилите закрила в Европа трябва да имат възможността за достоен живот, както и мотивацията да спазват правата и задълженията си наравно с останалите европейски граждани. В петък пък Никола Казаков, председател на Агенцията за бежанците, възторжено съобщи, че европейските институции отпускат на София цели четири милиона евро за справяне с издръжката на имигрантите!
На срещата на вътрешните министри в Люксембург, българският министър Румяна Бъчварова произнесе очакваното „Йес”. Обяви, че София приема квотната система обявена от Брюксел за разпределяне в страните от ЕС на 40 хиляди мигранти настанени в Италия и Гърция, което означава, че България ще приеме от тях 572-ма души – 343 от Италия и 229 от Гърция. Преценката ни е, че трябва да проявим солидарност и винаги сме заявявали тази позиция, утре на нас може да ни се наложи да поискаме такава, каза Бъчварова.
Някои политици веднага репликираха, че не „утре”, а днес, като сухопътна външна граница на ЕС, България трябва да поиска солидарност, след като само за първите пет месеца на тази година е приела 6000 бежанци, предимно сирийци идващи от Турция, а капацитетът за настаняване вече е почти изчерпан.
В позицията на София, представена в Люксембург, все пак се казва, от кумова срама, че „България настоява, след като в предложението на ЕК е записано, че географското положение, както и продължаващите конфликти в региона, правят Италия и Гърция по-уязвими от други държави-членки, този факт да се отчете и за България”. И какво от това? Франция затвори границата си с Италия за бежанците, Унгария изгражда преградни съоръжения на границата си със Сърбия, масови са протестите срещу квотния прием на бежанци в редица европейски столици. И всичко това е манна небесна за крайните националистически формации в страните от Стария континент.
Изниква въпросът защо ЕК не представи, успоредно с квотите за релокация на мигранти, също толкова детайлен план за борба срещу каналджийството, което за криминалните организации вече се е превърнало в сериозен „бизнес” за милиони евро или долари? Защо не представи и конкретен план за взаимодействие с властите в страните, генериращи миграция, с цел възпиране на явлението?
Не бих искал да обръщам внимание на твърденията на някои наблюдатели, че миграционният поток от Сирия през Турция към българската граница вероятно се състои предимно от прикрити наемници на Ислямска държава, които имат задачата да се инфилтрират в европейските общества и да се задействат в определен момент по даден сигнал. Дано това да са само брътвежи на крайни националисти.
Но така или иначе за българските власти предстои едно „горещо лято”. Никой не може да прогнозира колко още мигранти ще „почукат” на българските граници или ще ги преминат нелегално през следващите месеци. Освен тях, се добавя и бремето на квотата от Италия и Гърция. Сигурно е също, че напрежението и негативното отношение на обществото ще расте пропорционално на честотата на криминалните прояви на вече настанените в България мигранти. И накрая, не е тайна, че болшинството бежанци имат за цел да достигнат до богатите западни общества, а не да останат в най-бедната територия на ЕС. Така че българските власти ще трябва да се справят и с „репатрирането” в България на бежанци, примерно от Германия и Франция. За каква солидарност може да става дума?
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения. "Обстановката около нас и в близките държави е нестабилна, а войната е нещо страшно, което може да..
На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..