Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гърция иска незабавно подновяване на преговорите, а Европа?..

БНР Новини
Янис Варуфакис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Резултатите от проведения в Гърция референдум са вече известни. Еуфоричните демонстрации на победителите, които заляха Гърция в нощта след референдума, вече отминаха и настъпи време за размисъл, а всеки размисъл за гръцкото „не” на кредиторите, поражда в Европа и региона повече неизвестни, отколкото известни. Тепърва предстои да видим ще продължат ли и на каква основа преговорите на Атина с кредиторите, ще остане ли Гърция в еврозоната и как зоната ще се справи със станалото.

Независимо от възможните отговори, изглежда поне в средносрочна перспектива Гърция ще преживее много труден период, а труден период в една от страните членки на ЕС предполага трудности и за останалите. Още часове след референдума например котировките на еврото паднаха с 1,5%, което автоматично означава обезценяване и на прикрепения към него български лев. До кога ще продължи този процес и до къде ще стигне?

Гърция е една от водещите държави в Югоизточна Европа и труден период в нея вещае трудности и за останалите държави в региона. С особена сила това важи за онези от тях, които не членуват в ЕС и за които Гърция би трябвало да е нещо като „пътеводна звезда” в евроинтеграцията.

Възникващите проблеми обаче са не само икономически, а и политически. Как станалото в Гърция ще се отрази на идеите за разширяване на еврозоната. Особено актуален този въпрос е за България, чието правителство само преди дни създаде координационен комитет за подготовка на присъединяването? Няма ли победата на Сириза да засили позициите на нейни почитатели в Европа и региона? Смазващата победа на референдума в Гърция е прецедент, който може да се окаже изкушителен и в други държави. Партии с претенции за близост с идеите на Сириза има и в България, а някои експерти дори нарекоха явлението Сириза „вирус”, който вече проличава в българската политика около призивите за неизпълнение на задължения в енергетиката и във финансовия сектор. Не на последно място, няма ли високата ангажираност на ЕС с проблемите с Гърция да отклони вниманието и енергията на съюза от решаването на насъщни проблеми на останалите страни членки, за каквато опасност официални български представители вече алармираха?

В първото телевизионно изявление след референдума Алексис Ципрас заяви, че иска  преговорите с кредиторите да се подновят веднага и на масата да има предложение за опрощаване на дълг. Явиха се и първи потвърждения на прогнозите за правителствени промени в Атина. Оставка подаде финансовият министър Янис Варуфакис, а това е признак за сериозни промени в преговорните позиции на Гърция. Ситуацията е изключително сериозна и предполага заемане на ангажирани държавнически позиции по въпросите, които диктува. В случая на България такава ангажираност е неизбежна най-малкото поради факта, че в по-голямата си част кредиторите на Гърция са и нейни кредитори. Същевременно, позициите на София трябва да са координирани и с тези на ЕС. Тежките разговори по темата започват след часове, на високо и най-високо равнище, и вероятно ще доминират не само следващите дни, но и седмици.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

с. Кладница, Перник

Над страната ще премине студен фронт с валежи от дъжд и сняг

В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..

публикувано на 20.12.24 в 19:00

В личен план 60% от българите са доволни от 2024 г., оптимисти за 2025 г. са 47%

Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г.  Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..

публикувано на 20.12.24 в 12:08

Отварянето на граничния преход Рудозем – Ксанти е историческо събитие

Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница  "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...

публикувано на 20.12.24 в 12:00