Виктория Василенко е едва на 22 години, но вече е натрупала сериозен професионален опит. Носител е на множество отличия от клавирни конкурси в България, Гърция, Италия, Чехия. Сред тях е втора награда (при неприсъдена първа) на Международния клавирен конкурс „Джеймс Мотрам” в Манчестър, Англия. Имала е рецитали във Виена (2008), Ню Йорк (2010) и други световни музикални столици. Била е солист на Симфоничния оркестър на Ливърпул, Брюкселски камерен оркестър, камерен оркестър Линкълнууд (САЩ), Симфоничен оркестър на БНР, оркестър на Класик ФМ, Софийска филхармония, Фестивалния оркестър на лятната музикална академия „Музика Мунди” в Белгия (през 2009-а с диригента Максим Венгеров)… Притежател е на две статуетки „Кристална лира”, присъдени от Съюза на музикалните и танцови дейци в България. Първата – като най-добър млад солист за концертен сезон 2007-2008, втората – като камерен изпълнител през 2012 г.
От ранна възраст Виктория има възможност да учи при известни педагози. Шанс, който й се дава и днес.
С моето трио спечелихме наградата за най-успешен камерен състав. Беше ни връчена лично от кралица София. Щастлива съм, че втори път съм отличена с тази награда. Преди две години беше за най-обещаващ млад пианист. Моите колеги в триото са Лаура Сабо – виолончело и Мохамед Хибер – цигулка. Този успех ни осигури важни участия в Испания. Може би отново ще свирим и във Франция – през март имахме концерт в Париж. Заедно с нашата преподавателка по камерна музика Марта Гуяш обмисляме и други изяви, както и участия в сериозни конкурси.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..