Само няколко дни се дават на Гърция, за да уреди законово исканията на кредиторите. Дългът на Гърция ще бъде „профилиран”, ако гръцкият парламент до 15 юли приеме основни законодателни актове за реформи на ДДС, преструктурирането на националната статистическа служба, промени в пенсионната система и др. Част от парите, близо 50 млрд. евро, които ще дойдат от приватизацията, ще са свежите пари, които банките ще осигурят за пенсионерите и работещите в страната, за да стане възможна третата помощна програма за Гърция и да бъдат удовлетворени най-накрая и останалите искания на Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка.
Споразумението е факт. А къде остават исканията и достойнството на протестиращия гръцки народ, над 60% от който каза „не” на кредиторите преди броени часове? Вече назрява недоволство и то не е само в лявото крило на управляващата „Сириза”. Работещите в различните отрасли, носещи печалбата на страната, като туристическия бранш, фармацията и др. вече изразяват гнева на обикновения грък. Какво да кажем за пенсионерите, които трудно ще преглътнат преразглеждането на пенсиите и то в техен ущърб. Дали гласувалите за харизматичния Ципрас ще го последват и с поетата от него отговорност при подписването на новото споразумение. И дали ще му повярват, че това е единствената възможност Гърция да стъпи отново на крака?
Според опозиционната „Нова Демокрация” и нейния лидер Вангелис Меймаракис, новото споразумение е начин Гърция да поеме „глътка въздух” и да е отново в крачка с процесите в Европейския съюз. Няма място за повече грешки в Гърция, смята и лидерката на левия ПАСОК Фофи Генимата, която коментира, че въпреки трудностите това е победа на европейските социалисти над крайните консервативни кръгове.
Сега има думата гръцкият народ, защото лишенията и стягането на коланите ще са по-чувствителни и ще продължат по-дълго този път. Вече се предвиждат протести и то безсрочни, сега не става дума за гордост и независимост на гръцките граждани, а за тяхното оцеляване. Партийните лидери и техните формации отчитат успех с подписването на новото споразумение и оставането, засега, на страната в еврозоната и общността, а обикновените хора все повече се дистанцират от управляващите и политиката, каквато и да е тя.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Тя обясни, че Бюджет 2025 отразява политиките през последните години. Разходите превишават приходите с 18..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..