В полунощ луната осветява един разбуден град, по чиито феерични улици цветовете рисуват танц, а човешката реч се влива в река от музика. Бдението прогонва съня и как иначе – в Нощта на музеите и галериите в Пловдив магически маршрути водят до неочаквани места, в които изкуствата разкриват тайните си. На 11 и 12 септември Градът под тепетата ще посрещне гостите на единайсетото издание на фестивала, за да им предложи различна гледна точка за света – с помощта на български и чужди артисти и повече от сто събития, обединени в пет програми. Кои са те, разказва Виктор Янков, директор на фестивала „Нощ/Пловдив”.
Това са „Музеи и галерии”, „Култура и клуб”, която обхваща културни институции като Операта, Драматичния театър и фестивала „Сцена на кръстопът”, както и концертите в повечето заведения и клубове с целогодишна културна програма. „Град и публични пространства” пък е насочена към местата на открито, където ще видим театър, съвременен танц, опера. Имаме и програма за деца – „Малката нощ”, която ще се състои в по-ранните часове. В раздела за съвременно изкуство, каквато е Кураторската ни програма, пък е съсредоточено международно участие с проекти на посолствата на Австрия и САЩ, и на Френския културен институт.
„Дълбоката война” е проект на френския художник Максим Бондю. Чрез компютърен експеримент, в който на шахматната дъска се противопоставят два изкуствени интелекта, той повдига въпроса за пробуждането на съзнанието и духа на машината. Изложба като теория на конспирацията – това пък е т. нар. „Американаезотерика”. Тя използва ритуала, суеверието, алхимията и магията, за да изследва езотеричните тенденции в съвременното изкуство. Затворена е не само между стените на галерията, но и пръсната в различни точки от градската среда.
„Американаезотерика” е традиционното американско участие в Нощта, казва Виктор Янков. Кураторът Арън Мултън от Лос Анджелис представя шест големи имена в съвременното изкуство, сред които Майк Буше, Стърминг Руби, Джейсън Меткалф. Проектът е разположен на няколко места в града, включително в бившето кино „Космос”, където ще има прожекция на голям екран. Изложбите пък се откриват в галерия „Сариев контемпоръри”. Това е едно от постиженията на тазгодишния фестивал – да дойдат големи имена и те да разпознаят Пловдив на картата на съвременното изкуство.
През деня изнася лекции за кино и култура в различни университети, а през нощта пуска музика в най-известните клубове на Тел Авив. Това е Еял Роб, политолог по образование, но с призвание на диджей, който ще изнесе лекция на тема „От Цар Соломон до сърцето на клубната култура на 21 век – еволюцията на един музикален мотив”. Той ще използва и стих от „Песен на песните”, за да покаже уникално трансформиран микс, превзел денс сцената в Израел.
Класическата музика също има място в Нощта. Пловдивската опера ще изненада публиката с „Графити опера” – арии и дуети от известни мюзикъли и опери в откритото пространство на квартал „Капана”, както и с балетния спектакъл „Пулс”, обединил танцови етюди от съвременни наши хореографи.
Националните есенни изложби са станали традиция в Стария град. С En passant par la vieille ville (Минавайки през Стария град) кураторът Галина Лардева иска да онагледи начина, по който обикновено се вглеждаме в обектите край нас. За целта си служи с шахматен термин и посланията на девет художници.
Участие в различни работилници, литературни четения, изложби, изстрелване с тренировъчен катапулт на височина от 50 м. и още много изненади е предвидила за децата „Малката нощ”. Виктор Янков допълва.
За мен е важно, че поддържаме детска програма в Нощта и че успяваме да ангажираме вниманието на децата към културата по доста интелигентен, атрактивен и комуникативен начин. Това е един от най-важните аспекти на фестивала, затова препоръчвам на семействата да разгледат програмата и да изберат къде да заведат децата си – например на джаз и рок в Стария град или на урок по иврит в читалище „Шалом Алейхем”.
За първи път в Нощта ще има туристически гидове, които да превеждат гостите през фестивалния лабиринт. Пътешествието им може да започне от Малката базилика – там за първи път мултимедийно ще бъдат показани великолепните мозайки на повече от 1600 г. от Голямата епископска базилика, които в момента се реставрират.
Изложба с рисунки от осмото издание на Международния конкурс "Моята българска бродирана риза 2024" може да се види в Българския културно-информационен център в Скопие. Експозицията запознава публиката с творби на младите таланти – ученици от..
В българското средно училище „Христо Ботев“ в словашката столица Братислава днес ще бъде представена адаптирана версия на романа „Под игото“ на патриарха на българската литература Иван Вазов. В представянето ще участват актьорът от Народния театър „Иван..
На специална церемония днес на виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова ще бъдат връчени цигулките „Страдивариус“ - 1716 и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г., собственост на българската държава. Именитите ни цигулари ще имат възможността да радват..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент..