Сега, когато хоровата капела активно се подготвя за сезона, диригентът Славил Димитров вижда още по-ясно реализацията на творческите си идеи, едната от които е основаването на детски хор към формацията:
По неговото създаване се работи доста сериозно – разказа той. – Преди всичко трябва да се намери сграда където хорът да репетира, защото комплекс „България“ не може да побере осем състава. Освен това, репетиционният процес при един детски хор е много по-широк, отколкото при професионалните състави. В процес на преговори сме и вече имаме споразумения с определени институции. Надявам се, че в най-скоро време ще започнем кампанията по набиране на деца.
Според Славил Димитров основният проблем на хоровото изкуство в България е, че в часовете по музика в общообразователните училища не се пее. Там се учи теория. Неслучайно името на предмета бе променено от „пеене“, както беше навремето, на „музика“ – казва маестрото.
Ценен сътрудник в работата на капелата ще бъде София Бърдарска, която спечели конкурса за хормайстор на Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“. Тя получава професионалната си подготовка като хорист и диригент от хор „Мадригал“ и неговия създател проф. Стоян Кралев. Освен дългогодишно приятелство, Славил Димитров и София Бърдарска споделят и общи естетически виждания. В нейно лице имам много голяма опора, защото гледаме в една посока – казва диригентът. Сред приоритетите му в работата с хоровата капела е обогатяването на нейния репертоар. Този сезон ансамбълът ще представи абонаментния цикъл „Именити православни композитори“. Повече научаваме от Славил Димитров:
Възнамерявам да направим интеграл, колкото и амбициозно да звучи. Искам да има засилено присъствие на църковно-славянска музика в афиша на филхармонията. Тази година имаме три концерта с едни от най-известните църковно-славянски произведения. Желанието ми е да покажем на публиката пътя на тази музика, защото тя и в момента се развива. За съжаление у нас 45 г. не са писани такива песнопения с изключение на няколко от Здравко Манолов, които са много трудно откриваеми, защото се апокрифни. Правя всичко възможно да издирвам партитури и те да видят бял свят. Освен това, щастлив съм да кажа, че много църковна музика ще бъде написана специално за концертите на Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов“.
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки с ЕС, съобщиха организаторите от „Асоциация за..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС, предава БТА. Класацията е датски..