Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Дойдоха ли дренките, идат и седенките“

Снимка: архив

Едно от предимствата на нашите географски ширини е красивата есен. Топлите багри в безброй нюанси напомнят, че е време да погледнем към зимата, да адаптираме стереотипа си, да помислим за по-топли дрехи и още много, много неща. Наред с прибирането на земните дарове и приключване на полската работа, в миналото есента „официално“ била време за намиране на брачен партньор.

Срещите между младите ставали на седенките, под зоркия поглед на по-възрастните. И понеже плодовете на дряна узряват през септември и октомври, някога казвали: „Дойдоха ли дренките, идат и седенките“. На седенките се извършвали и различни трудови дейности. Обикновено жените носели със себе си някакво ръкоделие. Имало и седенки, които домакините събирали, за да получат помощ от съселяните си. При белене на царевицата, например, това е „беленка“ или „помагало“. Ако основната задача е да се напреде вълна за нечий чеиз – „попрелка“ и т.н. Все пак наименованията „седянка“ и  „тлака“ ( някъде „тлъка“) са най-разпространени.

Любен Каравелов – нашият възрожденски поет, писател, енциклопедист  и преди всичко голям патриот, описва в мемоарите си типична картина на обичая, който сам е наблюдавал в едно българско село през 70-те години на ХIХ век. Той не пропуска да уточни, че седенките зависят от местността и характера на народонаселението. Тоя стари народни обичай отдавна вече е изгубил своят старовроменни характер в големите села и по градовете – пише Каравелов. – Съхранил се е само в малките селца, а особено у шопите. Когато настане есен, т. е. когато българите съберат своите храни и когато оберат лозята, то захващат да свикват седенки…Всяко момиче и всяка млада жена донасят със себе си каква-годе работа, т. е. едни носят шиене, други предене, а трети плетене. Стопанката ги гощава с вечеря и тия седят да седенкват. Всяко момиче работи своята работа и старае се да превари своята съседка. В това време се пеят различни песни и разказват се всякакви приказници. Когато захване да се разсъмва, то по-старите жени разгледват работата на момичетата и хвалят майсторките.

Според обичая, първо момичетата и младите невести се събирали, започвали работа и едва тогава пристигали ергените. Те обикновено се движели на групи и понякога се случвало да обиколят няколко седенки. За да известят пристигането си, младежите пеели силно в съпровод на гайда или друг инструмент, викали, гърмели… Те можели да изберат къде да отидат, ако вече са срещнали своята любима. В патриархалните представи първо мъжът трябвало да покаже предпочитанията си. Считало се за непристойно, ако го направи момичето. Разбира се и на това „му намирали колая“ – девойките отправяли многозначителни погледи, „случайно“ изпускали китката си и пр. Без всякакви волности момчетата имали право да седнат до тази, която им е на сърце. И да откраднат китката от главата й – категоричен знак за обвързване от страна на младежа. След това той носел цветята на видно място и така оповестявал, че вече е намерил бъдещата си невеста. Майката на момичето пък узнавала за събитието, посрещайки у дома дъщеря си без задължителната китка в косите. Същото значение има и практиката младите да разменят помежду си китки или ябълки.

Случвало се родителите на момата да не приемат предложението за брак. Тогава момъкът събирал свои връстници и открадвал любимата си от седянката, тя се скривала някъде, а приятелите му отивали да доведат свещеника. Или девойката „приставала“ на любимия и от седянката двамата заедно отивали в неговия дом.  И в двата случая било добре родителите на момчето да са съгласни да приемат новата си снаха по този начин.

На седенките се пеели всякакви песни, разказвали се приказни истории. По-възрастните жени използвали случая да научат по-младите на някои ритуални песни за предстоящ празник. Ако времето било хубаво, събирали се на открито около голям огън. През студените нощи „кладели“ седянката в най-голямата стая на къщата. Стопанката била длъжна да приготви почерпка, която да сервира на няколко пъти през цялата нощ. Според местните нрави това включвало различни храни, но най-често плодове, варена царевица и пр. Сутринта първо тръгвали момчетата, след тях на групички се разотивали момичетата и невестите. След седенките идвало време за сватбите. Както и за многобройните имени дни – чак до края на зимата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae

Античен фестивал в София пресъздава епохата на император Констанций II

Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..

публикувано на 21.09.24 в 06:15

Градска естетика и поминък, свързан с морето – животът в древния град Анхиало, днешно Поморие

Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..

публикувано на 02.09.24 в 09:45

В миналото траханата е била защитa срещу глада, а днес – срещу загубата на памет

На 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..

публикувано на 02.08.24 в 09:20