С настъпването на есенните вечери, когато денят се скъсява, а нощта – увеличава, освен за тъмна бира, в Берлин настава време и за традиционния Фестивал на светлината – едно от най-живописните събития в културния живот на германската столица. От 9 до 18 октомври паметниците на културата в града ще бъдат окъпани в цветни и движещи се светлини от прожектори. Тазгодишното му издание отново ще бъде магнит за над 2 милиона гости, които ще наблюдават завладяващ спектакъл. В него над 70 архитектурно-исторически перли на града ще бъдат преобразени в истински шедьоври на изкуството. Най-известните сгради и монументи ще се превърнат едновременно в приказни участници и фон на различни визуални представления.
Българската компания MPStudio е сред участниците. Родното светлинно шоу ще се бори за световно признание и награда. Бранденбургската врата е мястото, отредено от организаторите, за изява на българските 3D артисти. Основателят на студиото Марин Петков разказва за проекта:
„Нашата компания беше избрана измежду много други студиа от цял свят и е сред шестте номинирани за специалната награда на фестивала. За нас е огромна чест и признание да бъдем част от това грандиозно събитие, още повече, че ще имаме възможност да представим нашата история върху Бранденбургската врата. В този проект всеки от финалистите трябваше да подготви триминутно видео. Тези три минути ни се сториха малко, а работата върху тях твърде сложна, защото досега сме правили доста по- дълги шоупрезентации. Трудно се вмъкнахме в тези три минути, но се получи доста динамична презентация. Историята е за братче и сестриче, които са изгубени във времето и трябва да си спомнят откъде са и да успеят да се върнат. С тази идея спечелихме участие и номинация за награда.”
„Тази година имахме проекти в Дубай и в Кувейт. Реализирахме няколко в Белгия и във Франция. В Белгия направихме първия в Европа 3D мапинг проект в пещера. Поканите към нас са много, така се стекоха нещата, че последните две години реализираме проекти извън България, а искаме да работим и в родината” – споделя Марин.
За първи път в историята на Фестивала на светлината в Берлин са учредени и две специални награди: за най-добрите в бранша в областта на визуалните постижения и за нови измерения на аудио-визуалното изкуство. В категорията, в която е номинирано българското светлинно шоу, то ще се състезава с испански и австралийски проекти. Пожелаваме успех на българските творци, които ще бъдат част от светлината, която говори на всички езици и сближава хората.
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови..