Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Есенен музикален фестивал“ в Плиска

Снимка: архив

Столица на Първата българска държава, Плиска остава главна резиденция на нашите владетели повече от два века. Националният историко-археологически резерват, съхранил останки от славното минало, е само на два километра от съвременния град. През 2014 г. в Плиска беше открита тържествено Арт резиденция „ПЛИСКАРТ“. Предстои и първото издание на „Есенен музикален фестивал“, което ще се проведе на 10 и 11 октомври. В основата на тези събития е Венециела Найденова.

Тя е родена във Варна, там завършва Музикалното училище „Добри Христов“. Продължава образованието си в Теоретичния факултет на НМА „Панчо Владигеров“ в столицата. От 1991 г. живее и работи в Швейцария, преподава пиано в консерваторията на Нюшател. Нейни ученици са лауреати на регионални и международни конкурси. Самата тя често е член на жури на инструментални и хорови конкурси. Участва в камерни концерти, има активна концерна дейност като диригент – занимава се с хорово и оркестрово дирижиране на оперни произведения, както и с постановки на оперни произведения. Пише, аранжира и оркестрира музика за различни състави. От 2003 г. е артистичен директор на фестивала „Musique au choeur“, а от 2008 г. е председател на същата асоциация.


Плиска се намира на тридесетина километра от гр. Шумен и на по-малко от 70 км от Варна. Венециела е убедена, че това историческо място не е далече от която и да е точка на планетата, стига то да има връзка с международните терминали на българските летища. Тя от години обмисля как да направи това историческо място по-известно извън границите на страната ни.

Винаги съм в България в мислите си, както предполагам и всеки, който живее извън родината си, независимо от неговата националност –
споделя г-жа Найденова. – Преди пет години създадох фондация „ПЛИСКАРТ“ с идеята да организирам културни събития. Не е необходимо да казвам какво означава град Плиска за всички българи, но в чужбина това име е неизвестно. Бих искала да допринеса за популяризирането му. От Плиска са моите баба и дядо, наследих къщата им и реших да направя културен център. Построихме камерна концертна зала, в която ще се проведе фестивалът. Октомври месец е, природата променя багрите си, а ние искаме да поднесем своя цвят в този пъстър есенен букет. Вече пристигна и роялът. Доколкото знам това е първият подобен инструмент, който се появява в Плиска. Надяваме се да доставим радост на публиката с хубавата камерна музика, подбрана от изпълнителите. Концертът на 10 октомври, събота е на дамски струнен квартет „Арте“. Анна Фурнаджиева, Марина Винокурова, Галина Ледлова и Кремена Христова са част от Оперно-симфоничния оркестър на гр. Варна. Програмата е много приятна – творби на Барток, Пиацола и др. В неделя сме предвидили две събития, между които ще има пауза за чаша вино. Концерт ще изнесе Стефан Бояджиев – пианист, хоров и оркестров диригент. Той ще изпълни солови пиеси от Дебюси и Рахманинов.  В същата програма участва и младото сопрано Лиляна Кондова. Нашият фестивал завършва с популярни оперни арии и руски романси, поднесени от Гео Чобанов бас и Жанет Бенун – пиано. Те са подбрали най-известните заглавия от репертоара си.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45

Kottarashky представя филма "Балканска черна кутия" и концерт в Берлин

Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..

публикувано на 05.11.24 в 10:15