След като неотдавна премиерът Бойко Борисов подкрепи в Европейския съвет искането на Турция за създаването на зона за сигурност в Сирия, в края на тази седмица обсъди темата отново във Варна на „четири очи“ с председателя на Европейския съюз Доналд Туск. След броени дни, пак на „четири очи“, Борисов трябва да продължи дискусията в Турция, с премиера Ахмет Давутоглу. Разговорът е нелек, предвид това, че към идеята за зона за сигурност в ЕС има сериозни резерви.
Непосредствено преди визитата в България Доналд Туск бе коментирал, че Европа без Шенген е практически Европа без външни граници. Във Варна той добави, че в момент, когато между всички държавни и правителствени ръководители на ЕС има съгласие за възстановяването на контрола по външните граници на ЕС, България е най-добрият пример за гранична охрана. Като отбеляза, че въпросът за контрола по външните граници ще бъде обсъждан в ЕС идната седмица с оглед приемането на по-нататъшни насоки за работа, Туск даде да се разбере, че разговорите му с Борисов във Варна са били елемент от подготовката за продължаване на дискусията.
От визитата на Доналд Туск премиерът Борисов се възползва, за да наблегне на разбирането на българското правителство, че на територията на Сирия трябва да се направи свободна зона за сигурност, за да може гражданите й да бъдат държани близо до родните им места и когато конфликтът свърши бързо да се върнат в тях. И в неотдавнашните си разговори с турския премиер, и в проведените с Доналд Туск, Бойко Борисов предупреди, че всякакви други решения са рисковани и биха представлявали голям проблем за държавите от ЕС. Премиерът увери, че правителството не планира изграждане на нови бежански центрове в България, защото благодарение на взетите мерки по сухопътните и морски граници на страната в момента има много силен контрол и подобна мярка не се налага.
Противно на очакванията, темата за приемането на България в Шенген не бе първостепенна. Премиерът Борисов коментира, че да поставя въпроса дори му е обидно, при положение, че в условията на бежанската криза половината от държавите в Европа са се се провалили като шенгенски граници. Правителството няма да настоява въпросът за приемане в Шенген да бъде поставян на дневен ред, защото очаква при дадените обстоятелства европейските партньори сами да разберат колко са несправедливи към българите, като им отказват прием.
В „България днес“ на 4 февруари говорим за ситуацията на гръцкия остров Санторини и има ли опасност за българите, които се намират там. За екологията и взаимоотношенията между човек и природа ще говорим с едни млади българчета, които вече..
В сряда, над по-голямата част от страната облачността ще е значителна, временни разкъсвания ще има преди обяд над Западна България. На отделни места, в Източна България и планинските райони, ще превали съвсем слаб сняг. Ще духа до умерен, в източните..
В Българския културен център в Берлин известната журналистка Кристина Патрашкова ще представи книгата си "Въпреки всичко. Българските писатели в годините на цензурата". Изданието е разказ за историята и съдбата на едни от най-известните български..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана..